Świdnicka kuria: "Duchowny nie może angażować się w kampanię wyborczą"

Świdnicka Kuria Biskupia wydała oświadczenie z którego wynika, że duchowni nie mogą angażować się w kampanię wyborczą. Wcześniej jeden z komitetów wyborczych wykorzystał zdjęcie bp Ignacego Deca.

Oświadczenie zostało opublikowane na stronie internetowej Kurii 22 września 2018 roku i jest reakcją na wykorzystanie wizerunku biskupa świdnickiego Ignacego Deca przez komitet urzędującej prezydent Świdnicy.

Świdnicka Kuria ostrzega przed angażowaniem się duchownych w kampanię wyborczą

„W związku z trwającą kampanią wyborczą do samorządów Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna, zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanie wyborczą, a tym samym wspierać poszczególne ugrupowania, które starają się o miejsce w samorządzie. Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna 'w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną', a także 'nie wiąże się z żadnym systemem politycznym', gdyż Kościół i państwo 'są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne' (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76)” - czytamy w oświadczeniu, którego autorem jest ks. Daniel Marcinkiewicz,  Rzecznik Prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Beata Moskal-Słaniewska publikuje zdjęcie z biskupem, Świdnicka Kuria reaguje

Świdnicka Kuria zdecydowała się na opublikowanie ww. dokumentu ze względu na to, że Komitet Wyborczy Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej wykorzystał zdjęcie biskupa Ignacego Deca na nowo uruchomionej stronie internetowej komitetu, które zdaniem kurii mogłoby mylnie sugerować, że biskup popiera kandydaturę Beaty Moskal-Słaniewskiej, urzędującej prezydent Świdnicy, która stara się o reelekcję.

- Ksiądz Biskup Ignacy Dec nie uczestniczy w kampanii wyborczej i nie jest w komitecie wyborczym p. Beaty Moskal-Słaniewskiej. Wizerunek wykorzystany na oficjalnej stronie KWW BMS, został zamieszczony bez konsultacji z Księdzem Biskupem - powiedział ks. Daniel Marcinkiewicz w rozmowie z portalem swidnica24.pl.

Biskup Ignacy Dec jest zaangażowany politycznie?

W komentarzu dot. oświadczenia Świdnickiej Kurii "Gazeta Wyborcza" przypomina, że biskup Ignacy Dec znany jest z tego, że nie stroni od politycznych komentarzy i zaangażowania, jest także blisko związany z Radiem Maryja. Po wyborach samorządowych 2014 biskup Dec był w komitecie honorowym organizowanego przez PiS tzw. Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów. Sytuację tę skomentował wówczas biskup Tadeusz Pieronek, mówiąc, że "biskupom nie wolno pchać się do polityki". Wówczas biskup Dec wycofał się z udziału w komitecie honorowym.

"Gazeta Wyborcza" przytacza także fragment wrześniowego kazania biskupa Ignacego Deca, które wygłosił podczas mszy świętej w intencji więźniów KL Gross-Rosen, a w którym ostrzegał przed tym, aby nie wróciły wydarzenia sprzed 79 lat. - Tak się dzieje, gdy prawo stanowione nie wynika z prawa boskiego - mówił i pytał: "Czy rzeczywiście mamy przyznać rację na przykład tym, którzy mówią, że konstytucja jest ważniejsza od Dekalogu lub Ewangelii? - mówił z ambony biskup świdnicki.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: