Sondaż. Polacy ocenili: wybory samorządowe najważniejsze. Najmniej ważne - wybory do PE

CBOS przedstawił wyniki kolejnego sondażu. W najnowszym badaniu zapytano Polaków o to, które wybory są najważniejsze i czy mają poczucie wpływu na sprawy kraju.

Osoby, które brały udział w sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) określały ważność różnych typów wyborów na 10 stopniowej skali. Badanie pokazało, że zdaniem Polaków najważniejsze są wybory samorządowe.

Sondaż wyborczy. Polacy uważają, że najważniejsze są wybory samorządowe, a najmniej - wybory do Parlamentu Europejskiego

Najwyższą średnią ocen w najnowszym sondażu otrzymały wybory samorządowe (7,34). Na drugim miejscu pod względem ważności w opinii Polaków uplasowały się wybory prezydenckie (średnia ocen – 7,01), a na trzecim – wybory parlamentarne (6,72). Zdaniem Polaków najmniej istotne są wybory do Parlamentu Europejskiego – średnia ocen wyniosła 5,64.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

43 proc. ankietowanych zdecydowało się dać wyborom samorządowym 9 lub 10 punktów na 10-stopniowej skali. W przypadku wyborów prezydenckich taką samą ocenę wystawiło 38 proc. badanych, podczas oceny wyborów parlamentarnych – 35 proc. badanych, z kolei w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego – 24 proc.

Sondaż CBOS. Czy Polacy czują, że mają wpływ na kraj i swoje miasto?

Centrum Badania Opinii Społecznej zbadało także wskaźnik podmiotowości obywatelskiej, czyli poczucie wpływu obywateli na sprawy kraju. Okazuje się, że ponad połowa, bo aż 63 proc. badanych uważa, że nie ma możliwości wpływania na sprawy na poziomie krajowym, a tylko 34 proc. ma odmienne zdanie. 3 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”. W porównaniu z takim samym sondażem przeprowadzonym w lutym 2018 roku, wskaźnik podmiotowości obywatelskiej spadł o 4 punkty procentowe.


Z badań CBOS wynika, że Polacy mają większe poczucie sprawczości na poziomie lokalnym - 59 proc. badanych uważa, że ma realny wpływ na to, co się dzieje w ich mieście lub gminie, a 38 proc., że nie ma takiego wpływu. 3 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”. W porównaniu do badań z początku roku wskaźnik podmiotowości obywatelskiej na poziomie lokalnym wzrósł o jeden punkt procentowy.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16-23 sierpnia b.r. na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: