Wybory samorządowe 2018. Dziennikarka TVP Bender-Motyka kandydatką PiS na radną województwa lubelskiego

Dziennikarka TVP Lublin Bogna Bender-Motyka startuje w wyborach samorządowych 2018 z list Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja dziennikarki o starcie w wyborach budzi kontrowersje.

Bogna Bender-Motyka została „trójką” na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubelskim. Stara się o posadę radnej w Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Dziennikarka TVP kandyduje z listy PiS na radną sejmiku wojewódzkiego 

Fakt.pl donosi, że Bogna Bender-Motyka na czas kampanii wyborczej wzięła bezpłatny urlop, ponieważ takie są wytyczne „Zasad etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej”, które zostały przyjęte w 2012 roku. Ten sam dokument mówi, że jeśli dziennikarz TVP otrzyma mandat, musi zawiesić swoją działalność dziennikarską także na czas kadencji. „Dziennik Wschodni” ustalił jednak, że pomimo urlopu dziennikarka wciąż pracuje nad jednym z programów TVP Lublin.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Dziennikarka kandydatką na radną. Jest na urlopie, ale realizuje kolejny program

Jak podaje „Dziennik Wschodni”, Bogna Bender-Motyka rzeczywiście nie poprowadziła ostatniego odcinka programu „Tydzień między nami”, który emitowany jest w soboty, w formie dyskusji z politykami prowadzonej na żywo. Mimo to kandydatka PiS na radną sejmiku wojewódzkiego wpisana jest w regularny grafik prac redakcyjnych i pomimo urlopu zajmuje się przygotowaniem reportażu pt. „Polacy na ratunek Żydom”. – Pani redaktor musiała dokończyć montaż audycji przygotowywanej przed pójściem na urlop. Obecnie nie wykonuje w redakcji żadnych obowiązków – w rozmowie z dziennikiem powiedział Ryszard Montusiewicz, dyrektor TVP Lublin.

Kim jest Bogna Bender-Motyka?

Bogna Bender-Motyka jest związana z polityką od wielu lat. Dziennikarka TVP Lublin jest członkinią Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, a na stronie ugrupowania jest przedstawiana jako pełnomocnik partii w województwie lubelskim. Bender-Motyka startowała już w wyborach samorządowych w 2014, starając się o mandat radnej sejmiku wojewódzkiego. Rok później była kandydatką w wyborach parlamentarnych.

Po tym jak funkcję dyrektora TVP Lublin przejął Ryszard Montusiewicz, Bogna Bender-Motyka rozpoczęła współpracę z lokalnym ośrodkiem telewizji publicznej. Pracowała przy cyklu programów poświęconych Żołnierzom Wyklętym, z czasem odpowiadała za przygotowywanie i prowadzenie kolejnych programów. „Dziennik Wschodni” relacjonuje, że zgodnie z ustaleniami gazety, kandydatka PiS na radna Sejmiku Województwa Lubelskiego jest zatrudniona na etacie od lutego tego roku.