Wybory samorządowe 2018. Za 6 dni mija termin zgłaszania kandydatów na prezydentów i burmistrzów

26 września kończy się termin zgłaszania kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Po tym dniu poznamy nazwiska wszystkich kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych 2018.

W zbliżających się wyborach samorządowych wybierzemy 1 548 wójtów, 822 burmistrzów i 107 prezydentów miast. Do urn pójdziemy już za miesiąc - 21 października. Druga tura wyborów odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 4 listopada. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. 

Wybory samorządowe 2018. Kto może zostać prezydentem, burmistrzem i wójtem?

W wyborach na te stanowiska mogą startować wyłącznie osoby z polskim obywatelstwem, wpisane do stałego rejestru wyborców na terenie jednej z gmin. Kandydaci na prezydentów, burmistrzów i wójtów nie mogą mieć mniej niż 25 lat.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata w danej gminie, a sam kandydat na prezydenta, burmistrza lub wójta może kandydować tylko w jednej gminie. Co ciekawe, prawo wyborcze nie zakazuje kandydatom na prezydenta, burmistrza i wójta startu w wyborach do rady gminy, jednak w wyborach na radnego mogą kandydować tylko w tej samej gminie, w której kandydują na prezydenta, burmistrza lub wójta.

Jeżeli dany kandydat wystartuje zarówno w wyborach na prezydenta, jak i na radnego i wygra wybory prezydenckie, mandat radnego wygasa automatycznie i otrzymuje go inna osoba.

Wybory samorządowe 2018. Kto może zgłosić kandydata na prezydenta, burmistrza lub wójta?

Termin zgłaszania kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów kończy się 26 września o północy. Kandydatów na te stanowiska mogą zgłaszać tylko te komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów na radnych w wyborach do rady gminy w co najmniej połowie okręgów wyborczych w tej samej gminie, w której chce wystawić kandydata na wójta burmistrza lub prezydenta.

Termin zgłaszania kandydatów na radnych gminy upłynął 17 września o 24:00. Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów zgłasza się w gminnej lub miejskiej komisji wyborczej.

Wybory samorządowe 2018. Jak długo będą rządzić wybrani w tym roku samorządowcy?

Nowelizacja kodeksu wyborczego ze stycznia tego roku wydłużyła kadencję polityków samorządowych. Od zwycięstwa w tych wyborach wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i radni będą rządzić pięć, a nie cztery lata, co oznacza, że kolejne wybory samorządowe odbędą się w 2023 roku.

Nowela wprowadziła także dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która będzie liczona od tegorocznych wyborów samorządowych.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: