Sondaż: PiS wygrywa wybory do sejmiku Mazowsza, Adam Struzik żegna się z funkcją marszałka

Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie większość mandatów w sejmiku Mazowsza - tak pokazuje najnowszy sondaż CBOS.

Jeżeli wyniki sondażu przełożą się na wyniki wyborów samorządowych 2018, będzie to oznaczało koniec rządów Adama Struzika z PSL - najdłużej urzędującego marszałka w Polsce,

Sondaż CBOS: Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do sejmiku Mazowsza

Marcin Palade, specjalista zajmujący się analizą badań sondażowych opublikował na swoim Twitterze wyniki badań dot. poparcia dla poszczególnych partii w głosowaniu na radnych do sejmiku województwa mazowieckiego. Jak się okazuje, zgodnie z sondażem większość głosów zdobyliby politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Najnowsza prognoza preferencji do sejmiku mazowieckiego pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość może uzyskać 38 proc. głosów. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska z poparciem rzędu 26 proc. Na ostatnim miejscu podium znalazło się PSL (13 proc. poparcia), a zaraz za nim SLD (8 proc.). Zgodnie z sondażem partia Kukiz'15 (6 proc.), partia Razem (3 proc) oraz partia Wolność (2 proc.) otrzymają zbyt mało głosów, aby otrzymać jakikolwiek mandat.

Wybory samorządowe 2018. PiS - 26 mandatów w sejmiku woj, mazowieckiego, Koalicja Obywatelska - 14

Jeżeli przeliczyć procenty na ilość mandatów, okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość otrzyma ich na Mazowszu 26, Koalicja Obywatelska 14, z kolei PSL – 9. Do sejmiku województwa mazowieckiego dostałoby się także dwóch polityków z list SLD.


Mazowsze podzielone jest w tych wyborach na siedem okręgów wyborczych. Jak podaje Gazeta Wyborcza, okręg radomski i siedlecki, a także tzw. obwarzanek podwarszawski (obejmuje on powiaty: legionowski, nowodworski, wołomiński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i grodziski) oraz dzielnice prawobrzeżnej Warszawy zostały zdominowane przez elektorat Prawa i Sprawiedliwości, Koalicja Obywatelska cieszy się największym powodzeniem powodzeniem w dwóch okręgach na lewym brzegu Warszawy, z kolei PSL wygrywa w okręgu płockim, z którym związany jest marszałek Adam Struzik.

Koalicja przeciw Prawu i Sprawiedliwości. KO, SLD i PSL nie chcą koalicji z PiS-em

Gdyby przewidywania sondażowe sprawdziły się w czasie zbliżających się wyborów samorządowych, Adam Struzik, najdłużej urzędujący w Polsce marszałek sejmiku, musiałby się pożegnać z pełnioną od 2001 roku funkcją. Cztery lata temu Adam Struzik zebrał samodzielnie 5 proc. poparcia, co oznacza, że gdyby startował jako partia, zabrakłoby mu tylko jednego punktu procentowego do tego, aby otrzymać mandat w sejmiku mazowieckim. Warto jednak zauważyć, że zaledwie niewielka zmiana proporcji podczas jesiennego głosowania może oznaczać wygraną koalicji pozostałych partii. Zarówno Koalicja Obywatelska, SLD, jak i PSL zapowiedziały, że nie utworzą koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: