Wybory samorządowe 2018. Kto będzie prezydentem Gdańska? Szykuje się zacięta walka. Bukmacherzy przyjmują zakłady

Wybory samorządowe 2018. W Gdańsku trwa prawdziwa walka o fotel prezydenta. Paweł Adamowicz rządzi stolicą Trójmiasta od 20 lat. Kacper Płażyński oraz Jarosław Wałęsa to jego najpoważniejsi kontrkandydaci w nadchodzących wyborach.

Wynik nadchodzących wyborów samorządowych jest o tyle niepewny dla Gdańska, że firmy bukmacherskie rozpoczęły przyjmowanie zakładów. Obstawić można trzy nazwiska, które na podstawie sondaży mają największe szansę na wygraną – Adamowicza, Wałęsę albo Płażyńskiego.

Wybory samorządowe 2018 - sondaż dla Gdańska: kto będzie prezydentem?

Tak rozłożyły się głosy w sondażu, który IBRiS przeprowadził dla Onetu i „Faktu” w dniach 27-28 sierpnia:

  • Jarosław Wałęsa 31,8 proc.
  • Paweł Adamowicz 27,5 proc.
  • Kacper Płażyński 26,6 proc.
  • Andrzej Ceynowa 3,1 proc.
  • Elżbieta Jachlewska 2,6 proc.
  • Jacek Hołubowski 2,3 proc.

Paweł Adamowicz, Jarosław Wałęsa, Kacper Płażyński - kim są główni kandydaci w Gdańsku?

Paweł Adamowicz to z wykształcenia prawnik. Od 1993 do 1996 roku pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1994 do 1998 roku zasiadał w radzie miasta jako przewodniczący. W 1998 roku po raz pierwszy wygrał wybory na prezydenta Gdańska. Startuje on z „Komitetu Wyborczego Wyborców Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska”.

Jarosław Wałęsa, syn Lecha Wałęsy, to z wykształcenia politolog. Pełnił on również funkcję posła w Sejmie, a następnie w w Parlamencie Europejskim. Jest wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

Z kolei Kacper Płażyński startuje z ramienia PiS. Jest on adwokatem specjalizującym się w obsłudze dużych podmiotów gospodarczych.

Wybory samorządowe 2018 Gdańsk - kim są pozostali kandydaci?

W wyborach samorządowych 2018 o fotel prezydenta Gdańska ubiegać się będzie również Andrzej Ceynowa – filolog angielski i literaturoznawca startujący z ramienia SLD, Elżbieta Jachlewska – ekonomistka, działaczka społeczna popierana przez ruch Lepszy Gdańsk oraz Jacek Hołubowski, kandydat ruchu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: