Gdańszczanie chcą głosować na Koalicję Obywatelską, chwalą też Adamowicza [SONDAŻ WYBORCZY]

Największą szansę na zwycięstwo w wyborach do Rady Miasta Gdańska ma Koalicja Obywatelska. Na drugim miejscu uplasował się komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości - wynika z najnowszego sondażu wyborczego dla Onetu i "Faktu".

Ankietowanych zapytano o to, czy planują głosować podczas jesiennych wyborów samorządowych oraz o to, na kogo chcą oddać głos. Dodatkowe pytanie sprawdzało, jak gdańszczanie oceniają rządy urzędującego prezydenta miasta, Pawła Adamowicza.

Wybory samorządowe 2018 w Gdańsku. Radę Miasta zdominują politycy Koalicji Obywatelskiej?

Z najnowszego sondażu wyborczego dla Onetu i "Faktu" wynika, że w wyborach do Rady Miasta Gdańska na zwycięstwo mogą liczyć politycy związani z Koalicją Obywatelską, stworzoną przez partie Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna. Koalicjanci mogą pochwalić się poparciem 36,1 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 24,7 proc. Ostatnie miejsce na podium zajął komitet Pawła Adamowicza - na listę urzędującego prezydenta Gdańska chce zagłosować 17,5 proc. spośród ankietowanych gdańszczan.

Wybory do Rady Miasta Gdańska. Kto znalazł się poza podium?

Poza czołówką znalazły się kolejne trzy komitety. Na czwartym miejscu wśród list kandydatów do Rady Miasta Gdańska znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 5 proc. Na Lepszy Gdańsk chce zagłosować 4,1 proc. gdańszczan. Na samym końcu listy znalazł się komitet Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, który według najnowszego sondażu wyborczego może liczyć na poparcie 3 proc. ankietowanych. Wśród mieszkańców Gdańska znalazła się grupa osób, które nie wiedzą, na kogo zagłosują (1,8 proc.) oraz większa grupa, która nie będzie głosować w wyborach do Rady Miasta Gdańska (7,8 proc ankietowanych).

Czy Paweł Adamowicz jest dobrym prezydentem? Prawie 50 proc. gdańszczan uważa, że raczej tak

Paweł Adamowicz rządzi Gdańskiem już od 20 lat. Respondentom zadano pytanie, jak oceniają jego długą prezydenturę. Okazuje się, że większość osób odpowiedziało pozytywnie. 20,8 proc. ankietowanych, oceniając rządy Adamowicza, wybrało odpowiedź „zdecydowanie dobrze”. Najpopularniejszą odpowiedzią było „raczej dobrze” - wybrało ją aż 49,6 proc ankietowanych. „Raczej źle” rządy Adamowicza ocenia 12,8 proc. ankietowanych, z kolei „zdecydowanie źle” - 14,4 proc. 2,4 procent respondentów wybrało odpowiedź „Nie wiem/Trudno powiedzieć”.

Sondaż przeprowadzono w dniach 27-28 sierpnia br. metodą CATI na grupie 1100 pełnoletnich mieszkańców Gdańska. Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych na zlecenie Onetu oraz „Faktu”

Więcej o: