Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na prezydenta Poznania i ich obietnice wyborcze

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już 21 października. Kandydaci na prezydenta Poznania dopiero zaczęli przedstawiać swoje programy wyborcze. Kto i w jaki sposób chce powalczyć o fotel prezydenta Poznania?

Obecnym prezydentem Poznania jest Jacek Jaśkowiak, który ubiega się o reelekcję. Kim są pozostali kandydaci na prezydenta Poznania w nadchodzących wyborach samorządowych?

Faworyt sondaży - Jacek Jaśkowiak

Największe szanse na wygraną ma Jacek Jaśkowiak, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna). Program wyborczy, wspólny dla Jaśkowiaka i Koalicji, ma zostać ogłoszony na początku przyszłego tygodnia. Jego założenia opracowuje sztab radnego Łukasza Mikuły we współpracy z prezydentem.

Wspólnym kandydatem lewicy jest z kolei dotychczasowy wiceprezydent miasta, Tomasz Lewandowski. Chce on skupić się na opiece społecznej. Zaproponował także wprowadzenie Karty Wartości Miejskich. W jej ramach przedsiębiorcy, którzy oferują pracownikom umowę o pracę i dobre stawki, mogliby zyskać profity przy zamówieniach publicznych.

Kandydaci na prezydenta Poznania

W wyborach samorządowych 2018 w Poznaniu wystartuje także Tadeusz Zysk, kandydat PiS, który proponuje inwestycje w infrastrukturę. Chce wybudować linie premetra, a także stworzyć więcej skrzyżowań kolejowo-drogowych.

Jarosław Pucek, z komitetu Dobro Miasta, opiera swój plan na siedmiu filarach - są to: transport publiczny, porządek i bezpieczeństwo w mieście, polityka społeczna, ochrona środowiska, kultura, przyśpieszenie tempa rozwoju Poznania oraz otwarcie urzędu dla mieszkańców miasta.

Kolejny społecznik, Włodzimierz Nowak, również ujawni swój plan wyborczy w przyszłym tygodniu. Kandydat na prezydenta Poznania zdradza na razie, że pragnie bardziej demokratycznego i szybciej rozwijającego się miasta. Chce także odmienić oblicze poznańskiego transportu.

Ugrupowanie z planem wyborczym

Dorota Bonk-Hammermeister to kandydatka Koalicji Prawo do Miasta, jedynego ugrupowania, które do tej pory przedstawiło swój plan wyborczy. Planuje skupić się przede wszystkim na edukacji, bezpieczeństwie, zwiększaniu obszaru terenów zielonych oraz na poprawie transportu publicznego.

Kto w Warszawie, kto w Krakowie? Prezes PiS zaprezentował kandydatów na prezydentów dużych miast

Więcej o: