Marcin Krupa. Podsumowanie czterech lat prezydentury w Katowicach

Marcin Krupa podsumował cztery lata prezydentury w Katowicach. Przekonywał, że wywiązał się z obietnic złożonych katowiczanom z nawiązką. W tym roku ma zamiar ponownie startować w wyborach samorządowych. Oficjalną decyzję wyda w piątek.

Marcin Krupa w 2014 roku ogłosił dziesięć punktów, które stanowiły jego główne zadania jako prezydenta Katowic. Wśród nich znalazła się aktywizacja postaw obywatelskich wśród mieszkańców, budowa mieszkań i żłobków, a także pomoc seniorom.

Czego dokonał prezydent Katowic Marcin Krupa?

Marcin Krupa podwoił wysokość środków przeznaczonych na realizację postanowień budżetu obywatelskiego. Od 2015 roku organizacje działające w sektorze NGO otrzymały ponad 111 mln złotych, a do tego utworzono Centrum Organizacji Pozarządowych. Działania prezydenta przyczyniły się do zwiększenia liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach. Wybudowano lub wyremontowano ponad 1500 lokali, czyli o wiele więcej niż było obiecane w ramach programu Mieszkanie+. Do tego młodzież do 16. roku życia może korzystać z komunikacji miejskiej za darmo.

Działania dla seniorów

W zeszłym roku urzędnicy Marcina Krupy przekazali na rzecz działania seniorów w Katowicach aż 35,5 mln złotych. Rozpoczęto również tworzenie Katowickiego Centrum Seniora. Obiecane przez prezydenta baseny są w trakcie budowy. Na Centrum Nauki brakuje na razie środków z urzędu marszałkowskiego, ale projekt być może zostanie zrealizowany z budżetu miasta. Marcin Krupa zaangażował się również w walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Czego nie udało się zrealizować?

Mieszkańcy Katowic będą musieli jeszcze długo poczekać na obiecaną linię tramwajową z Brynowa do Kostuchny. Termin realizacji przedsięwzięcia jest przewidziany na 2022 rok. Na razie prowadzone są rozmowy z mieszkańcami terenów, wzdłuż których ma przebiegać linia tramwajowa. Prowadzi to do opóźnień w projektach budowlanych. Pierwsze prace w terenie rozpoczną się na początku 2020 roku. Nowa linia tramwajowa wraz ze ścieżką ma kosztować ponad 110 mln złotych.

Kto w Warszawie, kto w Krakowie? Prezes PiS zaprezentował kandydatów na prezydentów dużych miast

Więcej o: