Kraków. Koalicja Jacka Majchrowskiego wygrałaby wybory do Rady Miasta [SONDAŻ WYBORCZY]

Gdyby wybory samorządowe 2018 odbyły się w ubiegłą niedzielę, w Krakowie wygrałaby koalicja Jacka Majchrowskiego. Zaraz za nią plasuje się komitet Prawa i Sprawiedliwości z Małgorzatą Wasserman na czele.

Sondaż wyborczy wśród mieszkańców Krakowa na zlecenie Onetu i „Faktu” przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Jacek Majchrowski kontra Małgorzata Wassermann. Radę Miasta Krakowa przejmie Koalicja Obywatelska?

Krakowska Koalicja Obywatelska to olbrzymi twór, na którego czele stanął dotychczas bezpartyjny Jacek Majchrowski, który sprawuje władzę w Krakowie już od 16 lat. Po burzliwych negocjacjach kandydaturę urzędującego prezydenta poparła Platforma Obywatelska (która początkowo chciała wesprzeć kandydaturę Łukasza Gibały), Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także Polskie Stronnictwo Ludowe, które stworzyły wspólną listę - wszystko po to, by nie oddać władzy w ręce przedstawicieli PiS. Połączone siły kilku partii w ostatnim sondażu wyborczym dot. wyborów do Rady Miasta Krakowa zagwarantowały Koalicji Obywatelskiej poparcie 46 proc. ankietowanych. Zaraz za nią uplasował się komitet Prawa i Sprawiedliwości, któremu w Krakowie przewodzi Małgorzata Wassermann. Na komitet PiS zagłosować chce 34,4 proc. krakowian. Choć oznacza to 11,6 puntów procentowych straty względem zwycięskiej koalicji Majchrowskiego, wynik ten jest bardzo wysoki, biorąc pod uwagę fakt, że komitet PiS nie połączył sił z innymi znaczącymi ugrupowaniami politycznymi w Polsce.

Komitet Łukasza Gibały na trzecim miejscu. Mandatów w Radzie Miasta Krakowa prawdopodobnie nie będzie

Na trzecim miejscu w najnowszym sondażu wyborczym z Krakowa uplasował się komitet „Kraków dla mieszkańców”, któremu przewodniczy szef stowarzyszenia Logiczna Alternatywa Łukasz Gibała. Jego lista może liczyć na poparcie 3,8 proc. respondentów, co nie daje mu gwarancji mandatów w Radzie Miasta Krakowa. Listy, które uplasowały się poza wyborczym podium to lista partii Razem (1,8 proc poparcia), Kukiz'15 (1,3 proc.) oraz partii Wolność (1,3 proc.). Najmniejszym poparciem cieszy się lista Wolnych i Sprawiedliwych Kornela Mazowieckiego, na którą chce zagłosować zaledwie 0,4 proc. ankietowanych.

Przekonać nieprzekonanych. 6,5 proc. krakowian nie wie, na kogo odda swój głos

Komitety wciąż mają o co walczyć. 6,5 proc. krakowian powiedziało, że nie wie na kogo będzie głosować, z kolei 4,5 proc ankietowanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach samorządowych 2018. Być może to głosy tych ludzi przesądzą o tym, czy wybory do Rady Miasta Krakowa wygra drużyna Jacka Majchrowskiego, czy też Małgorzaty Wassermann.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 27-28 sierpnia bieżącego roku. Badanie zrealizowane zostało metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 dorosłych krakowianv

Więcej o: