Wybory samorządowe 2018. Kto powalczy o prezydenturę w Katowicach? Wyniki sondażu

W serwisie "Polityka w sieci" ukazał się sondaż wyborczy dla Katowic. Istnieje szansa, że dotychczasowy prezydent Katowic nie wygra w pierwszej turze. Z kim zmierzy się Marcin Krupa?

Sondaż prezydencki w Katowicach przeprowadził na zlecenie portalu Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Aż 58,1 proc. badanych mieszkańców Górnego Śląska stwierdziło, że pójdzie na wybory.

Wybory w Katowicach – kto startuje?

Funkcję prezydenta Katowic – oprócz ubiegającego się o reelekcję Marcina Krupy, na którego głos oddałoby 44,3 proc. uczestników badania – chce pełnić Jarosław Makowski, który startuje z komitetu Koalicji Obywatelskiej, czyli sojuszu PO i Nowoczesnej. Zgodnie z sondażem uzyskałby 22,3 proc. głosów. Następna w kolejności jest Ilona Kanclerz ze Śląskiej Partii Regionalnej, na którą swój głos oddałoby 13,1 proc. ankietowanych. Natomiast niezależny kandydat Jarosław Gwizdek, biorący udział w wyborach z ramienia własnego ugrupowania, Prawo do Katowic, otrzymałby jedynie 5,1 proc. głosów od wyborców.

Marcin Krupa – kolejna runda?

Gdyby Marcin Krupa otrzymał 44,3 proc. głosów, w Katowicach musiałaby się odbyć druga tura wyborów. Pierwsza jest zaplanowana na 21 października, druga – na dwa tygodnie później, czyli na 4 listopada. Jeszcze rok temu Krupa był kandydatem niezależnym, a jego poparcie w sondażach wynosiło przeszło 50 proc. Teraz uzyskał nominację od Jarosława Kaczyńskiego. Marcin Krupa oficjalnie nie rozpoczął jeszcze kampanii wyborczej.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: