Łódź. Dariusz Joński poparł Hannę Zdanowską w wyborach samorządowych 2018

Dariusz Joński, niedawny krytyk Hanny Zdanowskiej, zapowiedział, że w zbliżających się wyborach prezydenckich w Łodzi zagłosuje właśnie na nią. Byłych oponentów połączyła chęć wygranej z PiS oraz obywatelski projekt darmowych obiadów dla uczniów.

Dariusz Joński, były polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który dziś związany jest z Inicjatywą Polska, był znany z ostrej krytyki rządów Hanny Zdanowskiej. Mimo to na poniedziałkowej konferencji Joński oficjalnie poparł kandydaturę urzędującej prezydent Łodzi i zapowiedział, że w październikowych wyborach samorządowych odda głos właśnie na Zdanowską, która jest związana z Platformą Obywatelską.

"Zagłosuję na Hannę Zdanowską z dwóch powodów, jeden to program, nad którym obecnie pracujemy, a drugi - żeby zatrzymać PiS, by ta partia nie przejęła samorządu - przynajmniej w województwie łódzkim i Łodzi" – powiedział Dariusz Joński podczas konferencji prasowej z prezydent Zdanowską.

Wybory prezydenckie w Łodzi. Będą darmowe obiady dla uczniów szkół podstawowych?

Jednym z tematów, który połączył Jońskiego i Zdanowską jest sprawa darmowych obiadów dla uczniów łódzkich szkół podstawowych. Pomysł ten był inicjatywą obywatelską – społecznicy miejscy wraz z Koalicją Tak! (z którą związany jest Dariusz Joński) zebrali ponad półtora tysiąca podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, mającej wprowadzać darmowe obiady dla dzieci. Koalicjanci PO-SLD zdjęli ten projekt z obrad Rady Miejskiej i zastąpili go uchwałą-apelem do Ministerstwa Edukacji Narodowej o dofinansowanie akcji "50 milionów złotych na dożywianie dzieci w łódzkich szkołach". Decyzja ta wywołała ostry sprzeciw mieszkańców Łodzi, co spowodowało, że kilka dni później prezydent Zdanowska zapowiedziała, że darmowe posiłki dla dzieci w łódzkich szkołach będą, jednak program ten będzie pilotażem, współtworzonym wraz z inicjatorką społecznego projektu, Agatą Kobylińską.

Wybory prezydenckie w Łodzi. Hanna Zdanowska, urzędująca prezydent Łodzi, jest jedną z faworytek w zbliżających się wyborach samorządowychWybory prezydenckie w Łodzi. Hanna Zdanowska, urzędująca prezydent Łodzi, jest jedną z faworytek w zbliżających się wyborach samorządowych Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Współpraca Zdanowska - Joński. Oprócz darmowych obiadów mają być także darmowe przejazdy komunikacją miejską

"Żaden temat nie wzbudził ostatnio w Łodzi tylu emocji, co bezpłatne obiady w szkole. Osobiście uważam, że nic nie jest za darmo, ale też nie chcę dopuścić do sytuacji, w której choćby jedno łódzkie dziecko byłoby głodne. Dlatego postanowiłam zaangażować się w projekt i spotkać z jego współpomysłodawcą Dariuszem Jońskim, aby ogłosić, że o ważnych dla Łodzi projektach dyskutujemy w ramach konsensusu społecznego. Chcemy budować i rozwijać nasze miasto" – skomentowała całą sprawę Zdanowska.

Drugim tematem, który związał PO i SLD w wyborach samorządowych w Łodzi jest obywatelski projekt ustawy, mający wprowadzić darmowe bilety na komunikację miejską dla dzieci w wieku szkolnym. Pod tym projektem Inicjatywa Polska w Łodzi zebrała w ubiegłym roku 3,5 tys. podpisów, jednak został on odrzucony przez łódzkich radnych.

Joński ramię w ramię ze Zdanowską. "To historyczna chwila"

Hanna Zdanowska, komentując słowa Dariusza Jońskiego, powiedziała, że jest to „historyczna chwila”. Joński, który przegrał wybory prezydenckie w Łodzi w 2010 roku, krytykował rządy Zdanowskiej przez ostatnie osiem lat, a Koalicja Tak! budowała swój program w kontrze do stylu zarządzania miastem, który wybrała Zdanowska. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Dariusz Joński zapowiedział, że prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu ogłosi oficjalną decyzję o poparciu Koalicji Obywatelskiej w województwie łódzkim, którego udzieli jej Inicjatywa Polska.

Więcej o: