Nowacka już nie jest liderką Zjednoczonej Lewicy. A kto stanie na czele SLD?

Barbara Nowacka nie jest już liderką Zjednoczonej Lewicy. - Koalicja trwała tylko do wyborów - powiedziała nam współprzewodnicząca Twojego Ruchu. Kto teraz zjednoczy lewicę? Jednym z kandydatów może być Krzysztof Gawkowski, który szykuje się na miejsce Leszka Millera.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Zjednoczona Lewica to koalicja wyborcza, która miała istnieć do wyborów - mówi nam Barbara Nowacka - Musimy się zastanowić, co będzie dalej ze ZL w sensie strukturalnym. Pomysł, że warto działać razem, a nie przeciwko sobie, okazał się skuteczny - dodaje.

Zobacz wideo

Gawkowski nowym przewodniczącym SLD?

Mniej optymizmu ma w sobie sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski: - Wszyscy popełnialiśmy błędy, każdy ma część swojej winy.

Gawkowski chce projekt Zjednoczonej Lewicy rozszerzyć o nowe ugrupowania. W koalicji - jak mówi w rozmowie z Gazeta.pl - widzi chociażby partię Razem. - Przyszłość to ZL wzmocniona o dodatkowe środowiska, o nowych ludzi, otwierając się, a nie zamykając - zapowiada.

Gawkowski dodaje, że koalicja Zjednoczonej Lewicy z partią Razem może dać zwycięstwo lewicy na poziomie nie 8, a 28 procent i pozwoli pokonać w następnych wyborach Prawo i Sprawiedliwość. 5 grudnia na konkresie SLD ma zostać wybrany nowy przewodniczący partii. Gawkowski może zająć miejsce Leszka Millera:

Zobacz wideo

Razem: Czekamy na wyłonienie nowego lidera ZL

Pomysł z Gawkowskim na czele SLD może jednak pokrzyżować plany współpracy z partią Razem. - Gawkowskiemu bliżej do liberalnego gospodarczo Palikota, niż do socjaldemokracji - mówi nam Justyna Szpanowska z Razem. - A gospodarka socjaldemokratyczna to dla nas priorytet. Jeśli to będzie dogadanie tylko do celów politycznych, to nie o to nam chodzi - dodaje.

Szpanowska podkreśla, że partia Razem na razie czeka na wyłonienie nowego lidera Zjednoczonej Lewicy. Dopiero wtedy będą gotowi na rozmowę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: