Triumf Kukiza na wyspach. Jak głosowali Polacy za granicą? [MAPY]

Partia Razem wygrała w Etiopii, KORWiN w Danii a Nowoczesna w Iranie. Jednak głosowanie za granicą to nie tylko ciekawostki - w wyborach poza Polską wzięło udział 175 tys. osób. Prawie jedna czwarta z nich zagłosowała na Jarosława Kaczyńskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW wieku komisjach wyborczych za granicą głosowało zaledwie kilkudziesięciu przedstawiciel misji dyplomatycznej. W niektórych oddano kilkadziesiąt tysięcy głosów, co miało przełożenie na ostateczny wynik w okręgu warszawskim (gdzie zliczano głosy z zagranicy).

Spośród prawie 175 tys. Polaków, którzy oddali swój głos w 86 innych państwach, aż 55 tys. głosowało w Wielkiej Brytanii. Kolejne największe skupiska wyborców poza granicami Polski to USA (niemal 25 tys. głosów) i Niemcy (prawie 20 tys.).

Najmniej głosów - jedynie 17 - oddano w... Korei Północnej. Jednak frekwencja wyniosła tam 100 proc, a wygrało Prawo i Sprawiedliwość. W kilku krajach najwięcej głosów zdobyła Nowoczesna Ryszarda Petru, a nawet partie KORWiN i Razem. Zobacz, kto wygrał w poszczególnych państwach:

Jak głosowali Polacy za granicą?Jak głosowali Polacy za granicą? Gazeta.pl

W większości z państw, w których głosowali Polacy, najlepszy wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Na Platformę więcej osób zagłosowało m.in. w Chinach, Indiach, RPA, a także w Budapeszcie (gdzie znajdowała się komisja wyborcza dla Polaków przebywających na Węgrzech).

Kukiz wygrywa na Wyspach

W Wielkiej Brytanii, gdzie oddano najwięcej głosów, Kukiz'15 zdobył 24 proc i wyprzedził PiS o jeden punkt procentowy. Trzecia była nie Platforma Obywatelska, a partia KORWiN, z 20-procentowym poparciem.

Kukiz uzyskał najlepszy wynik jeszcze w Irlandii, Holandii, Islandii oraz - ex aequo z partią KORWiN - w Danii. W tym ostatnim kraju na obie listy zagłosowało po 482 osoby. Na samego Pawła Kukiza za granicą zagłosowało 25 tys. osób.

Nowoczesna najlepsza w... Iranie i Tajlandii

Wynik Kukiza nie był jednak najlepszym - aż 38 tys. wyborców oddało głos na Jarosława Kaczyńskiego. Na drugim miejscu znalazła się Ewa Kopacz z nieco ponad 26 tysiącami głosów z wszystkich komisji poza granicami kraju.

Wśród wyborców za granicą Adrian Zandberg z partii Razem zdobył więcej głosów niż np. Barbara Nowacka, Michał Kamiński czy Mariusz Kamiński.

Nowoczesna Ryszarda Petru zdobyła najwięcej głosów w pięciu państwach: Iranie, Tajlandii, Malezji, Wietnamie oraz Etiopii - gdzie partia wygrała ex aequo z Razem.

Szczegółowe wyniki z wszystkich państw znajdziesz na stronie PKW.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: