Dramat Zjednoczonej Lewicy. Nowacka zapowiada: Podam się do dymisji

Pierwszy raz w powojennej historii Polski w Sejmie zabraknie partii lewicowej. - Podczas zebrania Krajowej Rady Politycznej podam się do dymisji - zapowiedziała na antenie Polskiego Radia liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

Polub i bądź na bieżąco!- W Twoim Ruchu niedługo rozpoczną się rozliczenia powyborcze - mówiła w "Salonie politycznym Trójki" Nowacka. - Odbędzie się spotkanie zarządu, a potem Krajowa Rada Polityczna. Tam poproszę o weryfikację, czyli podam się do dymisji. Zobaczę, czy koleżanki i koledzy będą chcieli mnie ponownie wybrać, czy nie - zapowiedziała.

W wyborach parlamentarnych Zjednoczona Lewica wystartowała jako komitet koalicji wyborczej SLD, Twojego Ruchu, PPS, Unii Pracy i Zielonych. - W naszym przekonaniu, w przekonaniu jej twórców, powinniśmy istnieć dalej - mówiła Nowacka, jednocześnie przyznając, że pojawiają się odmienne głosy. - Zawsze są wątpliwości, gdy nie ma sukcesu wyborczego, a my takiego nie mamy - zaznaczyła.

Pierwszy Sejm bez lewicy

Po raz pierwszy w powojennej historii w polskim Sejmie nie będzie partii lewicowej -zarówno Zjednoczona Lewica, jak i partia Razem nie przekroczyły progu wyborczego.

Oficjalne wyniki podane przez PKWOficjalne wyniki podane przez PKW Gazeta.pl

ZL zdobyła 7,6 proc, a jako koalicja, potrzebowała 8 proc. głosów do wejścia do parlamentu. Z kolei Partia Razem uzyskała 3,6 proc. (potrzebowała 5 proc.)

Nowacka: Liczyliśmy na więcej

- Nie oszukujmy się, liczyliśmy na więcej, ale dziś już wiemy, że to, co robiliśmy, miało głęboki sens, bo nauczyło nas być razem - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. Co ciekawe, przed debatami telewizyjnymi Zjednoczona Lewica mogła być w miarę spokojna o wynik wyborów, bo poparcie dla niej sięgało nawet 11 proc.

Sytuacja zmieniła się po wystąpieniu Adriana Zandberga. Po nim Razem odebrało wyborców ZL, zwiększając swoje wyniki w badaniach z 1 proc do nawet 4,8 proc.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: