fot. Jacek Marczewski/AG
- Wynik wyborów historycznie oznacza coś ważnego: kończy się lewica postkomunistyczna. Będzie w Polsce nowa lewica, która odrodzi się bujnie, gdzieś między Adrianem Zandbergiem a Barbarą Nowacką. Pytanie, czy w tym Sejmie ktoś zdecyduje się reprezentować lewicę. To wypadałoby na Platformę - mówił Paweł Kowal z Polski Razem.
Czy Polska jest bardziej prawicowa? - Środek Europy jest bardziej prawicowy niż zachód. Jeden z moich kolegów mówi studentom: w Polsce możliwy jest Wiktor Orban, ale niemożliwa jest Syriza. Ale to nie oznacza, że ona u nas nie ma lewicy i ona będzie powstawała - powiedział Kowal.
fot. Jacek Marczewski/AG
- Według badań exit poll zabraliśmy Zjednoczonej Lewicy tylko pięć proc. ich wyborców z 2011 roku. To nie my pogrzebaliśmy Leszka Millera i Janusza Palikota, to oni pogrzebali się tym, co robili do tej pory - mówiła w Gazeta.pl Marcelina Zawisza, jedna z liderek partii Razem.
- W Polsce trzeba zbudować nową jakość lewicy - mówiła Zawisza. - A Barbara Nowacka jest starą jakością? - skontrował prowadzący. - Za Barbarą Nowacką stali Milller, Wenderlich, Seneszyn, Palikot... Przejrzał Pan te jedynki? Gdyby oni dostali te osiem proc., to główną ich siłą byłoby stare SLD - odpowiedziała liderka partii Razem.
fot. Jacek Marczewski/AG
- Nie uważam, żeby w pokazywaniu kampanii w mediach była jakaś asymetria. Prawo i Sprawiedliwość też ma "swoje" media, które są jeszcze bardziej zaangażowane niż te "mainstremowe". W pozostałych mediach stosunek do Platformy bywał krytyczny, co nie zdarzało się w stosunku do PiS-u w prasie, która sprzyja tej partii - mówił w Gazeta.pl Jarosław Gugała, szef "Wydarzeń" Polsatu.
- Prawdą jest to, że w Polsce ludzie nie maja zaufania do mediów. Nie jesteśmy autorytetem dla ludzi. Media za bardzo się upolityczniły- ocenił Gugała. - Nadmierne zaangażowanie polityczne dziennikarzy zawsze kończy się problemami dla tych dziennikarzy - dodał. Zapytany, jaki będzie los programu Tomasza Lisa w TVP, Gugała zaśmiał się i stwierdził, że "nie potrafi, a nawet nie chce odpowiadać na to pytanie".
fot. Jacek Marczewski/AG
- Jarosław Kaczyński zostanie poddany ogromnej presji tego, co ma za plecami, tych demonów, które obudziły się w kampanii. Pytanie, czy on zdoła powstrzymać tę chęć odwetu, która jest wyrażana w całym środowisku medialnym, związanym z Prawem i Sprawiedliwością - mówiła w Gazeta.pl dziennikarka i publicystka Janina Paradowska.
- Także tym środowiskom Kaczyński zawdzięcza zwycięstwo. Teraz na nim spoczywa odpowiedzialność, żeby uchronić nas przed tym odwetem środowisk związanych z PiS - dodała.
Mariusz Błaszczak Jacek Marczewski/ Agencja Wyborcza.pl fot. Jacek Marczewski/AG
- Media publiczne są jednostronne i zdominowane przez PO, PSL i SLD. A muszą być publiczne. Mam nadzieję, że to, co robił Tomasz Lis, postrzegane będzie jako złamanie standardów dziennikarskich - oceniał Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości w ubiegłej kadencji. - Niech Tomasz Lis robi, co chce, w mediach prywatnych. W publicznych powinny być wysokie standardy - dodał.
- Jarosław Kaczyński jest i będzie liderem Zjednoczonej Prawicy i PiS. To on zasłużył swoją pracą i wytrwałością na ten sukces. Był obecny w kampanii wyborczej i to jego tytaniczna praca zaowocowała takim wynikiem. Bez niego nie byłoby Zjednoczonej Prawicy - mówił Błaszczak.
fot. Jacek Marczewski/AG
- Jedną z przyczyn naszej porażki jest to, że pozwoliliśmy, żeby na naszym naturalnym elektoracie PO powstała druga formacja. Gdyby doszło do porozumienia, a takie rozmowy były, to ten wynik byłby inny - mówił doradca Ewy Kopacz, Sławomir Nitras.
- Nie wydaje mi się, żeby PiS mógł być motorem pozytywnych zmian społecznych. Dziś wyzwaniem dla Polski nie jest 500 zł na dziecko. Dziś wyzwaniem jest szacunek dla mniejszości, budowanie solidarności społecznej i wspólnot lokalnych. Dziś Europa potrzebuje solidarności, potrzebuje tego, żeby Polska ją wspierała - ocenił Nitras. Pytany, czy Ewa Kopacz poda się do dymisji, Nitras stwierdził: "Poczekajmy chwilę" i szybko zmienił temat.
fot. Jacek Marczewski/AG
Nie jestem zaskoczony porażką lewicy. Jedną z przyczyn był absurdalny sojusz z dogorywającym ugrupowaniem Janusza Palikota - ocenił dr hab. Rafał Chwedoruk
- W tych krajach, gdzie lewica poszła w stronę liberalną w stronę centrum, w stronę wyborców wielkomiejskich, tam zakończyło się to katastrofą. Tam gdzie poszła w stronę populizmu, lewica triumfuje - stwierdził Chwedoruk.
fot. Jacek Marczewski/AG
- "Warszawka" dziś chodzi w żałobie? - pytał prowadzący Marcina Mellera? - Może nie chodzi, ale siedzi przy komputerze i pisze o tym na Facebooku. Ale w maju szok był większy - odpowiedział dziennikarz.
- Deklaracje o tym, że emigrujemy, są "arcypolskie". Ale po prawej stronie to rozemocjonowanie bywało takie samo. Po każdych wyborach mówiono, że zostały sfałszowane. Ta strona chociaż tego nie mówi - stwierdził Meller.
Jacek Żakowski Jacek Marczewski/ Agencja Wyborcza.pl fot. Jacek Marczewski/AG
- To, że była jedna debata, to oszustwo. Takich debat powinno być dziesięć, żeby społeczeństwo mogło zobaczyć, kto kandyduje - ocenił w naszym programie dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski.
Co z pierwszą debatą liderek PiS i PO? - "Rozmowa o Polsce" Ewy Kopacz i Beaty Szydło była jedną z najbardziej żenujących godzin w moim życiu - dodał Żakowski.
Renata Dancewicz Jacek Marczewski/ Agencja Wyborcza.pl fot. Jacek Marczewski/AG
- W wyniku wyborów niepokoi mnie tylko to, że PiS będzie miało absolutną władzę. Bo to jest niebezpieczne. Jeżeli w (tych samych rękach - red) będzie pałac, Sejm i jeszcze willa na Żoliborzu, to może być niebezpieczne. Natomiast nie życzę PiS-owi, żeby szedł tą drogą, bo to się też obróci przeciwko nim - mówiła w naszym programie aktorka i feministka Renata Dancewicz.
Całe nagranie #PoranekLIVE możesz obejrzeć na wideo:
Przypomnijmy wyniki late poll : PiS : 38 proc. (według pierwszych exit poll: 39,1 proc.) PO : 23,4 proc. (bez zmian), Kukiz'15: 9,1 (exit poll: 9,0 proc.), .Nowoczesna : 7,2 proc. (exit poll: 7,1 proc.) PSL : 5,7 proc. (exit poll: 5,2 proc.) Zjednoczona Lewica : 7 (exit poll: 6,6 proc.), KORWiN : 4,9 proc. (bez zmian), Razem : 3,9 proc. (bez zmian). Frekwencja wyniosła 51,6 proc.
Podział mandatów w Sejmie w oparciu o late poll: PiS : 238 mandatów (exit poll: 242), PO : 135 mandatów (exit poll: 133), Kukiz'15 : 44 mandaty (bez zmian), .Nowoczesna : 24 mandaty (exit poll: 22). Wyniki podajemy dzięki uprzejmości TVN 24.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!