Wybory parlamentarne. PKW: Frekwencja na godz. 17 wyniosła 38,97 proc.

- Frekwencja wyborcza na godzinę 17.00 wyniosła 38,97 proc. - podał Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Największa frekwencja była w Warszawie, gdzie wyniosła 50,79 proc. a najniższa w Sosnowcu - 38,43 proc.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJeśli chodzi o województwa, to najwyższą frekwencja była w województwie mazowieckim - 43,62 proc., a najniższa w województwie opolskim - 32,94 proc.

W poprzednich wyborach w 2011 roku frekwencja wyborcza w południe wyniosła ok. 10 proc. - przypomniano na konferencji PKW. Z oficjalnych danych z poprzednich wyborów wynika, że do godziny 14:00 frekwencja wyniosła 23,03%, a ostateczna 48,92%.

Frekwencja na godz. 17Frekwencja na godz. 17 Fot. Gazeta.pl

Czarna linia to wykres poglądowy

Cisza wyborcza trwa do godz. 21

Do Sejmu startuje prawie 8 tys. kandydatów; do Senatu - ponad 400. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców; głos można oddać w ponad 27 tys. lokali wyborczych.

Posłów wybieramy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych; w każdym do zdobycia jest od 7 do 19 mandatów (w zależności od wielkości okręgu). Mandatów do obsadzenia jest w sumie 460, a ich przydział między komitety odbywa się przy użyciu metody d'Hondta. Mandaty otrzymają komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczą próg wyborczy: 5 proc. w przypadku komitetów partii i komitetów wyborców, a 8 proc. w przypadku komitetów koalicji partii.

Wybory do Senatu odbywają się w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. W okręgu wyborczym zwycięzca jest jeden; ten, który otrzyma więcej głosów.

Komunikaty PKW

PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie jeszcze dwóch konferencji prasowych - ok. godz. 18.30-19 oraz 21.15.

Po zakończeniu głosowania stacje TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat podadzą sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.

PKW w poniedziałek planuje poinformować, które komitety i z jakim wynikiem przekroczyły próg wyborczy. Oficjalne wyniki z informacją o przydziale mandatów Komisja planuje podać we wtorek.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: