Wybory 2015. Kukiz krytykuje Zandberga za koszulkę z Marksem. "To jak noszenie koszulki z Hitlerem"

Po Debacie Liderów na Twitterze pojawiło się zdjęcie Adriana Zanberga - czarnego konia wyborczego starcia - w koszulce z Marksem. - Wydawało mi się, że to człowiek ideowy. Jednak kiedy zobaczyłem go w tej koszulce, zmieniłem zdanie - ocenił Paweł Kukiz. I ostrzegł przez członkiem partii Razem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasLider ruchu Kukiz'15 podczas spotkania z dziennikarzami został zapytany m.in. o występ jednego z członków Partii Razem podczas wtorkowej debaty. - Początkowo nie miałem pojęcia kim jest Adrian Zandberg. Wydawało mi się, że jest to człowiek ideowy - mówił Kukiz.

Zobacz wideo

- Ale kiedy zobaczyłem go w koszulce z Marksem na piersiach... Pamiętam trochę komunizmu, mój dziadek został zamordowany przez bolszewików we Lwowie. Nie widzę różnicy między noszeniem portretu Marksa, a portretem Hitlera na piersiach. Zasięgnąłem więcej informacji o nim i jest z punktu widzenia demokracji zagrożeniem - ostrzegł. Jego wypowiedź cytuje portal tvn24.pl.

Gdy dziennikarze przypomnieli Kukizowi, że w przeszłości sam występował np. w nazistowskim mundurze, muzyk tłumaczył, że w jego przypadku dopuszcza to konwencja artystyczna.

Kim jest Adrian Zandberg?

Adrian Zandberg to jeden z "ojców założycieli" partii Razem. Jest też członkiem Zarządu Krajowego partii i startuje z pierwszego miejsca warszawskiej listy Razem. Z wykształcenia jest doktorem historii (doktorat poświęcił brytyjskiej i niemieckiej lewicy socjaldemokratycznej). Z zawodu jest natomiast programistą i wykładowcą.

Kim jest lider Partii Razem, który zabłysnął podczas debaty?

Przed Razem był członkiem Unii Pracy i przewodniczącym jej młodzieżówki. Odszedł z UP, gdy została - jak deklaruje - "zwasalizowana przez SLD". Stworzył wówczas stowarzyszenie Młodych Socjalistów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: