TVP nie organizuje debaty Szydło - Kopacz? Centrum Informacyjne TVP wydało oświadczenie po proteście komitetów wyborczych

"Trzeba wyraźnie podkreślić, że audycja 'Beata Szydło - Ewa Kopacz. Rozmowa o Polsce' nie jest debatą w rozumieniu art.120 § 1 Kodeksu wyborczego, a jedną z audycji publicystycznych realizowanych i emitowanych na podstawie samodzielnych uprawnień nadawcy określonych w art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji - podano w komunikacie Centrum Informacyjnego Telewizji Polskiej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Komunikat TVP wydano po proteście kilku komitetów wyborczych, które we wspólnym stanowisku na konferencji prasowej domagały się odwołania poniedziałkowej audycji w Telewizji Polskiej.

- Nie ma naszej zgody na debaty, z których wyklucza się partie i komitety wyborcze, które zarejestrowały się na dokładnie takich samych zasadach. Dlatego też domagamy się - po pierwsze odwołania poniedziałkowej debaty dwóch liderek partii oraz domagamy się, by liderzy partii, wszystkich partii, przyszli na debatę zapowiedzianą na wtorek - Barbara Nowacka, liderka Zjednoczonej Lewicy.

Nowackiej towarzyszyli m.in. prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński oraz Paweł Kukiz, lider komitetu Kukiz'15.

Audycja własna poświęcona wyborom

"Uprzejmie informujemy, że opierając się na dyspozycji zawartej w art. 13 Ustawy o radiofonii i telewizji Telewizja Polska - oprócz obowiązkowych audycji wyborczych, których emisja wynika z obowiązków nałożonych na nadawców publicznych w art. 24 ust. 1 urt. oraz w rozdziale 13 działu I i rozdziale 10 działu III Kodeksu wyborczego - emituje audycje własne poświęcone wyborom i przedstawianiu programów wyborczych poszczególnych komitetów" - napisano w stanowisku TVP.

"Jest to realizacja zasady określonej w art. 13 Ustawy o radiofonii i telewizji, której nie ograniczają w żaden sposób przepisy Kodeksu wyborczego. Uprawnienie nadawców do emisji audycji własnych podkreśliła także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, dokonując wykładni autentycznej przepisów Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską S.A., stwierdzając jednoznacznie, że obowiązki nałożone przepisami szczególnymi nie wyłączają możliwości organizowania przez TVP innych przedsięwzięć programowych"- dodano w dokumencie.

"Dlatego - jak czytamy w komunikacie - przedstawiciele różnych komitetów wyborczych są np. zapraszani do audycji publicystycznych emitowanych w Telewizji Polskiej".

19 października o godz. 20 "w wyniku wcześniejszych konsultacji, w TVP1, TVP INFO, TVN24 i Polsat News odbędzie się specjalny program publicystyczny pt. "Beata Szydło - Ewa Kopacz. Rozmowa o Polsce".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: