Partia Razem i Zjednoczona Lewica zakończyły swoje konwencje. Byliśmy na miejscu

Dwie lewice i dwa ugrupowania, które chcą się wyróżnić. Z jednej strony mamy partię Razem, której program skupia się głównie na obronie pracowników. Z drugiej - Zjednoczoną Lewicę, której nowa liderka niebezpiecznie zbliżyła się dziś do retoryki PiS-u. Na miejscu był nasz reporter.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW warszawskim kinie Luna odbyła się konwencja partii Razem, która postuluje m.in. o 35-godzinny tydzień pracy, 75-procentowy podatek dla najbogatszych, a także zakaz darmowych staży - zobacz infografikę >>>

wwww w Konwencja Razem - relacja naszego reportera Mateusza Włodarczyka na Periscope ZOBACZ TUTAJ >>

Wcześniej - konwencja ZL. Bez Millera

Na konwencji Zjednoczonej Lewicy hasła rzucane przez Barbarę Nowacką były natomiast zbliżone do retoryki PiS-u i kampanii Andrzeja Dudy - relacjonował reporter Gazeta.pl Mateusz Włodarczyk.

Liderka lewicy nawoływała do zmiany, a każde hasło było jednocześnie hashtagiem - co ma skierować uwagę użytkowników portali społecznościowych na program Zjednoczonej Lewicy. Lewicę oficjalnie poparł dziś prof. Grzegorz Kołodko - ekonomista był najważniejszym gościem konwencji.

Nowacka przekonywała też, że - jej zdaniem - jedyną partią, która dotrzymała słowa, była zawsze lewica. - PiS, kiedy rządził, nie dotrzymał słowa i nie pomagał najuboższym. Natomiast Platforma nie jest już "mniejszym złem" - mówiła. Jak dodała, Polacy sa "mamieni" fałszywy sporem między PO a PiS. - My mówimy o rzeczach prawdziwych, pokazujemy, jak zmieniać i umiemy to zmienić.

Zobacz wideo

Pojawili się także inni eksperci w swoich dziedzinach, m.in. Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i prof. Janusz Solski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na widowni znaleźli się również działacze z koalicji Nowackiej: Janusz Palikot, Dariusz Joński, Krzysztof Gawkowski, Katarzyna Piekarska czy Joanna Erbel. Największym nieobecnym był dzisiaj Leszek Miller, który prowadzi kampanię w swoim okręgu.

Dobre kadry

- Możecie się państwo spodziewać merytorycznych wystąpień, gości, którzy opowiedzą i o potrzebie gospodarczej zmiany, i o potrzebie zmiany w polityce zdrowotnej, i o potrzebie zmiany w polityce społecznej - zapowiadała wcześniej Nowacka. Podkreśliła, że konwencja będzie również poświęcona kwestiom, "o których lewica nie zapomina", takim jak nauka i kultura.

Wystąpienia ekspertów mają pokazać, że lewica ma dobre kadry - mówią politycy.

Więcej o: