Macierewicz odsunięty? Rzecznik PiS się odcina, Szydło ogłasza Gowina kandydatem na szefa MON

- Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szefa MON w moim rządzie jest Jarosław Gowin - powiedziała Beata Szydło podczas konferencji prasowej w siedzibie PiS. Ucięła tym samym spekulacje, jakoby resortem obrony miał pokierować Antoni Macierewicz. Rzeczniczka PiS wręcz się od niego odcięła.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasBeata Szydło, kandydatka PiS na premiera, pytana była o kontrowersyjne wystąpienie Antoniego Macierewicza w Chicago. - Chcę raz na zawsze uciąć spekulacje. To nie media, to nie PO będzie decydowała o tym, kto będzie tworzył mój rząd - zaczęła polityk, by poinformować, że kandydatem PiS na szefa MON będzie najpewniej Jarosław Gowin z Polski Razem. Dotychczas spekulowano, że w przypadku wyborczego zwycięstwa PiS resort obrony objąłby Antoni Macierewicz. - Myślę że dosyć już zajmowania się przez polityków opcji aktualnie rządzącej kreowaniem rzeczywistości, której nie ma - stwierdziła Szydło.

Co z Macierewiczem?

Dziennikarze pytali jednak, jak kierownictwo PiS odnosi się do kontrowersyjnych słów Macierewicza, choćby o weryfikację służb. - Wszystkie tezy wypowiadane przez Antoniego Macierewicza są jego prywatnymi, osobistymi, indywidualnymi poglądami - stwierdziła Elżbieta Witek, rzeczniczka PiS. - W sprawie weryfikacji to również osobisty pogląd Antoniego Macierewicza. To nie jest pogląd PiS, to był indywidualny pogląd Antoniego Macierewicza - dodała.

Gowin ogłasza program obronny PiS

- Rząd Beaty Szydło w dziedzinie polityki obronnej będzie opierał się na trzech fundamentalnych założeniach - mówił Gowin, przedstawiając zarys programu ew. rządu PiS w dziedzinie obronności.

1. Newport plus

PiS chce budować koalicję na rzecz zwiększenia obecności wojsk NATO w naszej części Europy.

2. Większe wydatki na zbrojenia

- Będziemy konsekwentnie wzmacniać polską armię - zapowiedział Gowin. Jego zdaniem 2 proc. PKB wydatków na obronność "to minimum". PiS chce także wzmocnić armię zawodową wolontariuszami z oddziałów obrony terytorialnej.

3. Modernizacja armii polskimi siłami

- Rozwój i modernizacja polskiej armii będzie oparta na zasobach polskiego przemysłu i polskiej nauki - zaznaczył Gowin, nazywając obecny MON "centrum zagranicznych zakupów".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: