Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW połowie września Janusz Palikot zrzekł się mandatu poselskiego na rzecz Andrzeja Dołeckiego, prezesa Wolnych Konopi. Lider Twojego Ruchu tłumaczył, że chce, by Dołecki mógł walczyć o wolność swoich rodziców, którzy siedzieli w areszcie za przemyt oleju konopnego do Polski. Dołecki ze swego mandatu skrzętnie korzysta - dziś przyjechał do Polski z zakupioną w Holandii medyczną marihuaną. Jednak ruch Palikota ma więcej konsekwencji.
Andrzej Rozenek, były kolega klubowy Palikota, dziś niezrzeszony, opublikował na Twitterze list od wicemarszałek Sejmu. Okazuje się, że bez Palikota w Sejmie przepadł projekt ustawy reprywatyzacyjnej. "Tak się kończą puste propagandowe gesty!" - grzmi Rozenek.
W październiku ubiegłego roku politycy Twojego Ruchu złożyli w Sejmie projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Była to wierna kopia ustawy przygotowanej wcześniej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i wiceszefową PO. Tamten dokument nie trafił jednak do Sejmu, więc posłowie Palikota postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.
By jednak projekt był w Sejmie procedowany, aż do drugiego czytania, czyli debaty posłów, musi być popierany przez 15 parlamentarzystów. Po rezygnacji Palikota ustawę popierało formalnie tylko 14 posłów, więc zgodnie z regulaminem został on automatycznie wycofany.
Komentatorzy na Twitterze zwracają uwagę, że wystarczyło zebrać kilka podpisów więcej, by projekt był bezpieczny. Na wiele jednak by się to nie zdało, bo ustawa przez rok nie otrzymała nawet numeru druku - krążyła po sejmowych komisjach, gdzie proszono wnioskodawców o uzupełnienie uzasadnienia. Nie było więc szans, by ustawa została przyjęta w obecnej, kończącej się kadencji parlamentu.
Ustawa reprywatyzacyjna ma m.in. zapobiegać przejmowaniu szkół, przedszkoli i innych obiektów użyteczności publicznej przez spadkobierców przedwojennych właścicieli czy osoby, które się za nich podają.
W czerwcu Sejm przyjął tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną, jednak prezydent Bronisław Komorowski skierował dokument do Trybunału Konstytucyjnego.
"Zdjąć Polskę z krzyża" i inne książki Janusza Palikota są dostępne tutaj >>
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!