Adrian Zandberg. Kim jest lider Partii Razem, który zabłysnął podczas debaty? [WYBORY 2015]

Adrian Zandberg - kandydat do parlamentu startujący z listy komitetu wyborczego Partia Razem w okręgu wyborczym Warszawa I (okręg numer 19).

Adrian Zandberg, lider partii Razem, jest jednym z największych zaskoczeń Debaty Liderów. Komentatorzy chwalili go za ogromną charyzmę i konkretne wypowiedzi. Kim jest Zandberg?

To jeden z "ojców założycieli" partii Razem. Jest też członkiem Zarządu Krajowego partii i startuje z pierwszego miejsca warszawskiej listy Razem. Z wykształcenia jest doktorem historii (doktorat poświęcił brytyjskiej i niemieckiej lewicy socjaldemokratycznej). Z zawodu jest natomiast programistą i wykładowcą.

Przed Razem był członkiem Unii Pracy i przewodniczącym jej młodzieżówki. Odszedł z UP, gdy została - jak deklaruje - "zwasalizowana przez SLD". Stworzył wówczas stowarzyszenie Młodych Socjalistów.

Lepszy od Kwaśniewskiego

W 2007 roku lewicowi działacze właśnie jego widzieli jako... kandydata na prezydenta. Przebijał wtedy wszystkich - od Aleksandra Kwaśniewskiego, przez Sławomira Sierakowskiego, po Piotra Ikonowicza. Był to tylko niszowy sondaż jednego z lewicowych portali, jednak pokazuje, że Adrian Zandberg nie jest osobą "znikąd", ma ugruntowaną pozycję w środowisku.

W 2001 roku o Zandbergu mówił Jacek Kuroń. "Pokolenie rówieśników Adriana" miało podołać organizacji demokratycznego, lewicowego ruchu. Z kolei Barbara Nowacka oceniła niedawno: "Wybitny intelekt, niespożyta energia".

Z Danii do Polski

Z informacji na stronie internetowej Razem dowiadujemy się, że trzydzieści lat temu rodzice przywieźli Adriana Zandberga z Danii do Polski i odtąd "dokłada starań, żeby Polskę nieco do Danii upodobnić". "Po drodze zdarzyło mu się bronić bezpłatnych studiów, organizować protesty przeciw wojnie w Iraku, rozkręcać kampanię przeciwko korporacjom wyprowadzającym zyski do rajów podatkowych, Warszawską Kooperatywę Spożywczą i parę innych inicjatyw" - czytamy.

Adrian Zandberg - informacje podstawowe

Data urodzenia: 1979 rok Wykształcenie: doktor historii Zawód: programista

Adrian Zandberg - wybory 2015

Komitet wyborczy: Partia Razem Nr na liście: 1 Okręg wyborczy: Warszawa I Numer okręgu: 19

Źródło danych: MamPrawoWiedziec.pl

Zobacz wideo
Więcej o: