Wyniki wyborów parlamentarnych 2015. Kiedy zakończenie głosowania? Kiedy poznamy wyniki?

Wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu odbędą się 25 października 2015 roku. Kampania trwać będzie do 23 października. Na dobę przed dniem głosowania nastąpi cisza wyborcza. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone dzień, dwa lub nawet trzy dni później.

W październiku wybieramy 460 posłów i 100 senatorów z 41 okręgów wyborczych w całej Polsce. Lokale wyborcze czynne będą w niedzielę 25 października od godziny 7:00 do godziny 21:00. Po tej godzinie zakończona zostanie cisza wyborcza. Na oficjalne wyniki będzie trzeba poczekać dzień lub więcej, jednak nieoficjalnie dowiemy się o nich z sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. Wyniki "late polli" ogłoszą największe stacje telewizyjne.

Problemy z liczeniem głosów w poprzednich latach

Ogłoszenie wyników ogólnokrajowych wyborów w ostatnich latach spotkało się z wieloma kontrowersjami. Najgłośniejszym echem odbiła się sprawa liczenia głosów w wyborach samorządowych w 2014 roku. Zawiódł system informatyczny Platforma Wyborcza 2.0, który tuż po zamknięciu lokali odpowiedzialny był za podliczenie głosów. Doszło wtedy do kilkudniowych opóźnień w ogłoszeniu oficjalnych wyników. Wybuchła fala protestów, a podczas jednego z nich do siedziby PKW wtargnęło kilku protestujących zakłócając pracę komisji. Przedłużające i mnożące się problemy, doprowadziły do dymisji przewodniczącego PKW oraz ośmiu z dziewięciu sędziów.

Ja ustalono w dziennikarskim śledztwie i z ogłoszeń PKW, za chaos odpowiedzialny był słabo przygotowany system informatyczny. Wybory parlamentarne w 2015 roku będą liczone przez nowy system, który został już przetestowany w wyborach prezydenckich i nie było z nim problemów.

Ogłoszenie oficjalnych wyników, a sondaże

Oficjalne ogłoszenie wyników po drugiej turze w ostatnich wyborach prezydenckich, odbyło się następnego dnia późnym wieczorem. Tym razem liczba kandydatów, jak i stopień złożoności wyborów jest znacznie większych. Oficjalnych wyników można się więc spodziewać we wtorek lub nawet w środę, trzy dno po zakończeniu głosowania.

Jedne z bardziej trafnych wyników powyborczych podają tzw. "late polle". Są to badania dużych sondażowni przeprowadzane w dniu głosowania w losowych lokalach wyborczych. W ostatnich wyborach dla największych stacji telewizyjnych TVP, TVN i Polsat przeprowadziło je centrum badań Ipsos. Wyniki "late polli" zostały podane tuż po zakończeniu ciszy wyborczej o godzinie 22:30. Opublikowane je z opóźnieniem z powodu incydentu w lokalu wyborczym w małej miejscowości Kowale na północy Polski. Podczas głosowania zmarła tam 80-letnia kobieta. Podając wyniki "late polla" Ipsos pomylił się zaledwie o 1,5 proc. u obu kandydatów w stosunku do oficjalnych wyników. Dokładniejsze wyniki podane po pierwszej w nocy skorygowały tę różnicą do 0,5 proc.

Więcej o: