Beata Szydło - premier rządu. Poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Premierem rządu została Beata Szydło. To wiceszefowa oraz skarbnik PiS i posłanka. Kandydatką na stanowisko szefa rządu była od czerwca.

Jest etnografem po Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też była doktorantką - pisała pracę z antropologii politycznej, jednak jej nie ukończyła. Jest za to po studiach podyplomowych z zarządzania kulturą w Szkole Głównej Handlowej oraz z zarządzania terytorialnego na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Początkowo pracowała zgodnie z wykształceniem jako asystentka w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie organizowała konkursy tradycyjnych szopek i przemarsze Lajkonika. Później zajmowała się kierownictwem merytorycznym Libiąskiego Centrum Kultury oraz dyrektor Ośrodka Kultury w swojej rodzinnej miejscowości, Brzeszczu. Tam też od 1998 sprawowała przez siedem lat urząd burmistrza. W 2005 została członkinią PiS i z listy partii dostała się do Sejmu z najlepszym wynikiem w regionie. Obecnie jest posłanka drugą kadencję.

Kariera polityczna Beaty Szydło

Szydło stopniowo pięła się w hierarchii sejmowej i partyjnej. Dzięki zaufaniu Aleksandry Natalii-Świat najpierw była jej zastępczynią, a po jej śmierci w katastrofie Smoleńskiej zastąpiła ją na stanowisku szefowej komisji finansów publicznych. W 2010 posłankę z Brzeszcza mianowano na wiceprezesa PiS, co było sporym zaskoczeniem. Rok później natomiast została szefową małopolskich struktur ugrupowania, a od września 2014 skarbnikiem partii. Jednak największym politycznym sukcesem Szydło stało się pokierowanie kampanią prezydencką Andrzeja Dudy. Od początku była kluczową postacią w walce wyborczej - to ona, a nie Jarosław Kaczyński, przedstawiała kandydata na prezydenta.

Po sukcesie Dudy prezes PiS postanowił, by to Szydło była premierem w razie wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Sam nazywa ją "zupełnie niezwykłą, a jednocześnie zwykłą polską kobietą" i chwali jej talent polityczny. Krytykował ją natomiast były minister finansów Jacek Rostowski, gdy zajmowała się sprawami gospodarczymi - wytykał jej braki w wiedzy na tematy gospodarcze i państwowe kpiąc z jej słów, że "w Polsce PKB spada, a inflacja i bezrobocie rośnie" w sytuacji, gdy jest odwrotnie. Szydło nie ukrywa, ze jest praktykującą katoliczką i ma konserwatywne przekonania - nie popiera in vitro, aborcji, ani związków partnerskich.

Szydło - program wyborczy

W czasie kampanii wyborczej Szydło złożyła kilka obietnic. Jedną z nich była kwota 500 zł miesięcznie za każde dziecko, w rodzinie mającej więcej niż jednego syna lub córkę. Kandydatka chce też cofnięcia wieku emerytalnego dla kobiet do 60. a dla mężczyzn do 65. roku życia, podniesienie kwoty wolnej od podatku z 3 tys. do 8 tys. czy opodatkowanie wielkich sieci handlowych. Szydło głosowała m.in. przeciw tzw. ustawie o in vitro, ma konserwatywne poglądy obyczajowe.

Więcej o: