Jarosław Kaczyński - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Jarosław Kaczyński - twórca i prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Były premier Polski, doktor nauk prawnych. Poseł sześciu kadencji parlamentarnych. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Kandydat okręgu stołecznego.

Jarosław Kaczyński pochodzi z warszawskiego Żoliborza. Jego ojciec, Rajmund Kaczyński, był z zawodu inżynierem i walczył w Armii Krajowej - także podczas powstania warszawskiego. Matka Kaczyńskiego była z wykształcenia filologiem polskim związanym z Instytutem Badań Literackich PAN.

Jarosław miał brata bliźniaka Lecha, który zginął w roku 2010 w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.

Wczesne lata

Prezes PiS i kandydat w wyborach parlamentarnych początkowo uczęszczał do liceum im. Joachima Lelewela, ale ukończył szkołę im. Mikołaja Kopernika. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1968 brał udział w studenckich wiecach podczas wydarzeń marcowych. W roku 1976 obronił pracę doktorską zatytułowaną "Rola ciał kolegialnych w kierowaniu szkołą wyższą".

Nie rozpoczął aplikacji prokuratorskiej, na którą dostał się w roku 1971. Został zatrudniony jako pracownik naukowy w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. Do roku 1981 pracował jako adunkt na Uniwersytecie Warszawskim. Był również zatrudniony w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Działalność polityczna w PRL

Po roku 1976 rozpoczął współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Był członkiem redakcji niezależnego miesięcznika "Głos" kierowanego przez Antoniego Macierewicza. We wrześniu 1980 roku rozpoczął działalność w "Solidarności", gdzie kierował sekcją prawną Ośrodka Badań Społecznych przy Regionie Mazowsze. W okresie stanu wojennego zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych. Był jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce. W trakcie strajków 1988 doradzał strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. reform politycznych. W późniejszym okresie był członkiem NSZZ "Solidarność" w zespole ds. negocjacji ze Stronnictwem Demokratycznym i Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym w sprawie powołania koalicyjnego rządu.

Pod koniec lat osiemdziesiątych Jarosław Kaczyński był redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność". Przez rok sprawował  funkcję ministra stanu, szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Ze stanowiska zrezygnował po konflikcie środowisk Porozumienia Centrum z prezydentem.

Działalność po 1989 roku

Zasiadał w Senacie pierwszej kadencji, kandydując z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Następnie w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat na posła w Sejmie I kadencji. Do Sejmu wrócił w roku 1997, jako kandydat Ruchu Odbudowy Polski, ugrupowania należącego do Akcji Wyborczej Solidarność. Wtedy odszedł z ROP, następnie zrezygnował z funkcji szefa Porozumienia Centrum, a w 1998 odszedł z partii.  Rok później ponownie do niej powrócił.

Twórca PiS i premier

Od 2001 roku współtworzył ze swoim bratem Lechem Kaczyńskim partię Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie to w wyborach parlamentarnych w 2001 roku zdobyło 9,5 proc. głosów. W 2003 roku z powodu uzyskania urzędu prezydenta m.st. Warszawy przez brata Lecha Kaczyńskiego, przejął po nim stanowisko prezesa PiS. Dwa lata później w wyborach parlamentarnych ugrupowanie to wygrało wybory parlamentarne. Po dymisji Kazimierza Marcinkiewicza z funkcji Prezesa Rady Ministrów, stanowisko to objął Jarosław Kaczyński. Powołał gabinet w ramach koalicji PiS-Samoobrona-LRP. Liczne afery oraz nieporozumienia w koalicji sprawiły, że potrzebne było przedterminowe rozpisanie wyborów.

Wybory w roku 2007 wygrała Platforma Obywatelska na czele z Donaldem Tuskiem, który został nowym premierem. Po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku Jarosław wystartował w wyborach prezydenckich, zajmując drugie miejsce. Ponownie uzyskał mandat w wyborach parlamentarnych w roku 2011, kandydując w okręgu stołecznym. 29 czerwca 2013 został wybrany ponownie na stanowisko prezesa partii.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: