Tadeusz Iwiński - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Tadeusz Iwiński to kandydat do Sejmu startujący z listy SLD z Warmii i Mazur. Jest posłem nieprzerwanie od 1991 roku. Pracuje jako nauczyciel akademicki - jest profesorem nauk humanistycznych. Był sekretarzem stanu ds. międzynarodowych w rządach Marka Belki Leszka Millera. Zna ponad 10 języków obcych.

Kandydat w wyborach parlamentarnych 2015 Tadeusz Iwiński urodził się w Piastowie, w powiecie pruszkowskim. Pierwszym kierunkiem studiów, który skończył, była chemia na Politechnice Warszawskiej - jako magister pracował przez jakiś czas w przemyśle. Od 1967 aż do rozwiązania należał do PZPR. W latach 70. został doktorem nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, niecałą dekadę później otrzymał ten sam tytuł w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR. Od 1989 jest profesorem nauk humanistycznych.

Od SDRP do Parlamentu Europejskiego

Był stypendystą prestiżowej wymiany naukowej Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda i Berkeley. Współpracował też z Uniwersytetem ONZ w Tokio. W PRL cztery razy otrzymywał Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był jednym z założycieli Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a od 1999 zasiadał we władzach Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w którego skład weszła jego partia. Od 1991 jest posłem i uzyskiwał reelekcję we wszystkich wyborach. Był polskim obserwatorem w Parlamencie Europejskim  w latach 2003-2004 i przez klika miesięcy polskim deputowanym do PE. Od 2001 przez trzy lata był sekretarzem stanu odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe w rządach SLD.

Dwa razy startował w wyborach do europarlamentu, jednak nigdy nie udało mu się dostać mandatu. Co ciekawe, kandydat może się pochwalić znajomością ponad dziesięciu języków obcych. Jest wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu oraz członek Komisji Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn i Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: