Marcin Święcicki - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Marcin Święcicki to kandydat Platformy Obywatelskiej do Sejmu. Były prezydent Warszawy i minister ds. zagranicznej współpracy gospodarczej w rządzie Mazowieckiego. Doktor nauk ekonomicznych.

Kandydat PO w wyborach parlamentarnych Marcin Święcicki jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, przez 5 lat studiował  socjologię. Ma stopień doktora nauk ekonomicznych. Studiował 2 lata w Stanach Zjednoczonych, w tym rok na Harvardzie. Napisał ponad dwieście publikacji na tematy gospodarcze, samorządowe i międzynarodowej.

Od PZPR do prezydentury w Warszawie

Przez dekadę kandydat w wyborach parlamentarnych był głównym specjalistą w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a w 1982 został dyrektorem ds. studiów i analiz w Konsultacyjnej Radzie Gospodarczej. Był członkiem komitetu centralnego PZPR i uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu po stronie rządowej, był współautorem propozycji urynkowienia gospodarki. Z ramienia PZPR uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy, uzyskując w drugiej turze poparcie KO "Solidarność". Został ministrem ds. współpracy gospodarczej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był sygnatariuszem pierwszej umowy o współpracy gospodarczej ze Wspólnotą Europejską. Kierował również zespołem, który opracował rządowy raport o kosztach i korzyściach przystąpienia do WE. Gdy w 1994 został prezydentem Warszawy zrezygnował z mandatu poselskiego dwa lata później, by nie kumulować stanowisk. Prezydentem miasta stołecznego pozostał do 1999.

Stanowiska zagraniczne

W latach 2000-2001 obecny kandydat PO do Sejmu był doradcą do spraw gospodarczych prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa. Od 2002 do 2005 roku zajmował się koordynacją spraw ekonomicznych i ochrony środowiska w OBWE. Od 2011 roku jest ponownie posłem z listy PO. W ostatnich latach kieruje zespołem ekspertów powołanym przez prezydenta i premiera RP, który pomaga rządowi ukraińskiemu w przeprowadzeniu reformy samorządowej.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: