Władysław Kosiniak-Kamysz - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Władysław Kosiniak-Kamysz to obecny minister pracy i polityki społecznej. Kandydat jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z wykształcenia jest lekarzem.

Pochodzi z Krakowa. Jego ojciec był ministrem zdrowia w pierwszym rządzie III RP, a wuj wiceministrem spraw wewnętrznych, który negocjował wejście Polski do strefy Schengen i wiceministrem obrony.  Kosiniak-Kamysz skończył medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Atlancie. Doktorat obronił z genetycznych uwarunkowań cukrzycy. Praktykę kliniczną odbywał we Włoszech. Waldemara Pawlaka zna od 12. roku życia - odwiedził jego ojca, Andrzeja, w ich rodzinnym domu.

Do Ludowców wstąpił w 2005 roku, zaangażował się wtedy w pomoc przy kampanii Jarosława Kalinowskiego. Przełomem w jego karierze politycznej było odbycie debaty telewizyjnej o zdrowiu z Ewą Kopacz i Bolesławem Piechą. Po dostaniu się PSL do Sejmu Pawlak zaproponował mu tekę ministra pracy, jednak 26-letni Kosiak-Kamysz stwierdził, że to za wcześnie. Ministrem został w 2012 roku i ponownie w 2014. Mówiło się, że Donald Tusk chciał mu powierzyć ministerstwo zdrowia, ale PSL wolało by podobnie jak w poprzedniej kadencji Sejmu to przedstawiciel PO kierował tym resortem. Za pierwszej kadencji Kosiniaka-Kamysza przygotowywano m.in. podwyższenie wieku emerytalnego czy likwidację OFE.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: