Robert Tyszkiewicz - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Robert Tyszkiewicz jest posłem Platformy Obywatelskiej od 2005 roku. Kandydat jest szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Z wykształcenia polonista. Działał w opozycji PRL. Jest zaangażowany we wspieranie białoruskiej opozycji.

Urodził się i wychowywał w Białymstoku. Jeszcze w liceum zorganizował Samorządne Zrzeszenie Uczniów i jednodniowy strajk, przez co został usunięty ze szkoły. W klasie maturalnej pracował jako sanitariusz w pogotowiu ratunkowym i uczęszczał do szkoły wieczorowej. Skończył polonistykę na filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W czasie studiów również działał w opozycji PRL m.in. udzielał się w strukturach "Solidarności", kierował Młodzieżowy Komitet Obrony społecznej i organizował Koła Oświaty Niezależnej w szkołach w Białymstoku. Był dwa razy aresztowany i głodował w akcie protestu. Na początku lat 90. był zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Białostockiego" oraz redaktorem naczelnym pisma "Puls". Od 1992 do 2007 prowadził prywatne ogólnopolskie wydawnictwo "Publikator".

Działalność w PO i program polityczny

W Platformie Obywatelskiej jest od początku, czyli 2001 roku. Stworzył podlaskie struktury partii i kierował nimi w latach 2003-2006. Jest posłem nieprzerwanie od 2005 roku. W 2014 został wymieniony przez tygodnik "Polityka" jako jeden z 10 najlepszych posłów. Tyszkiewicz angażuje się w szczególnie w sprawy bliskiego wschodu m.in. zainicjował uchwałę dotyczącą zaniepokojenia łamaniem praw obywateli Białorusi. Jest szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, jest też członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: