Michał Kamiński - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Michał Kamiński to kandydat na posła z listy PO. Sekretarz stanu w kancelarii premier Ewy Kopacz. Był też spin doctorem Lecha Kaczyńskiego.

Od urodzenia związany z Warszawą. W politykę zaangażował się jeszcze jako nastolatek - w liceum należał do Narodowego Odrodzenia Polski. Gdy po transformacji NOP przekształcał się w Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe uważano go za najmłodszego z założycieli tej partii. Był też asystentem lidera ugrupowania Wiesława Chrzanowskiego i rzecznikiem kampanii prezydenckiej Hanny Gronkiewicz-Waltz w 1995. Gdy ZChN poparło w wyborach w 2000 r. Mariana Krzaklewskiego Kamiński przeszedł do struktur Akcji Wyborczej Solidarność. Z jej list dostał się do Sejmu w 1997.

Przez rok udzielał się w Przymierzu Prawicy, jednak w 2002 został członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W 2004 Kamiński dostał się do Parlamentu Europejskiego. Od 2007 roku przez dwa lata był rzecznikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mówiło się, że razem z Adamem Bielanem stworzyli duet spin doktorów, który odpowiadał za kampanię w mediach, dzięki której PiS odnosił sukcesy wyborcze.

Poglądy i program Michała Kamińskiego

W 2010 był kandydatem na wiceprzewodniczącego europarlamentu z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatów, ale dostał najmniejsze poparcie ze wszystkich kandydatów. Prasa brytyjska rozpisywała się o jego poglądach - zarzucano mu m.in. homofobię, rasizm i antysemityzm. Kamiński musiał też wytłumaczyć się ze spotkania z Augusto Pinochetem w 1999 - według polityka wtedy nie zdawał sobie sprawy ze zbrodni dokonanych przez chilijskiego dyktatora.

W tym samym roku zrezygnował z członkostwa w PiS i przeszedł do Polska Jest Najważniejsza, jednak nie angażował się w życie ugrupowania. W 2012 ukazał się wywiad-rzeka z Kamińskim "Koniec PiS-u'. Poseł krytykował w niej przede wszystkim Jarosława Kaczyńskiego, jako "zakompleksionego" i "pełnego złych emocji", którego uważał za "główny problem" prezydentury jego zmarłego brata, bez którego Jarosław "jest pogubiony". W 2014 Kamiński kandydował z listy Platformy Obywatelskiej w woj. lubuskim, jednak nie dostał się ponownie do Sejmu. W lutym 2015 został szefem Centrum Informacyjnego Rządu. W ciągu trwania kampanii prezydenckiej dołączył do sztabu Bronisława Komorowskiego. Czy uda się mu dostać do parlamentu w wyborach 2015 roku?

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: