Włodzimierz Karpiński - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Włodzimierz Karpiński to kandydat z listy Platformy Obywatelskiej. Były minister skarbu w rządzie Ewy Kopacz i Donalda Tuska. Złożył dymisję w związku z tzw. aferą taśmową.

Karpiński pochodzi z Puław. Z wykształcenia jest chemikiem po Politechnice Warszawskiej. W latach 90. Karpiński wyjechał  do pracy w Londynie. Dzięki zarobionym pieniądzom po powrocie prowadził własną firmę. Od 1994 do 2002 roku pełnił funkcję wiceprezydenta Puław. Do 2005 r. był również radnym w sejmiku oraz członkiem rady nadzorczej Zakładów Azotowych "Puławy" S.A, które w tym czasie zadebiutowały na giełdzie.

Należy do Platformy Obywatelskiej od początków jej powstania w 2001 roku i jest obecnie członkiem zarządu krajowego partii. Dopiero w 2005 r. zdobył mandat poselski i w kolejnych wyborach uzyskał reelekcję. W 2010 roku kierował komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw i uchwał dotyczących usuwania skutków i zapobiegania powodzi. Był też przewodniczącym komisji do spraw służb specjalnych i zastępcą przewodniczącego komisji skarbu państwa.

Ministerialna kariera i dymisja

W 2011 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA, ale po wygranych przez PO wyborach został sekretarzem stanu w nowo utworzonym resorcie administracji i cyfryzacji. W 2013 został ministrem skarbu i szefem regionalnych struktur PO na Lubelszczyźnie. Zlożył dymisję w czerwcu 2015 w związku z tzw. afera taśmową. Jak mówi, jego politycznymi autorytetami są Ronald Reagan, Margaret Thacher i Donald Tusk.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: