Cezary Grabarczyk - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Cezary Grabarczyk to poseł Platformy Obywatelskiej od 2001 roku. Był ministrem sprawiedliwości, infrastruktury i wicemarszałkiem Sejmu. Z wykształcenia prawnik.

Kandydat PO w wyborach parlamentarnych 2015 urodził się w Łodzi i do dziś związany jest z tym miastem. Skończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim i odbył aplikację adwokacką. W tym czasie należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Zaraz po studiach pracował jako urzędnik. Po kilku latach udało mu się zostać zastępcą prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. W 1990 przewodniczył łódzkim strukturom Unii Polityki Realnej. Odszedł z partii po tym, jak Janusz Korwin-Mikke zdecydował się kandydować na prezydenta - Grabarczyk uważał, że należałoby poprzeć Lecha Wałęsę. Po konflikcie z liderem UPR przeszedł do Kongresu Liberalno-Demokratycznego i od 1991 był zarządzie krajowym ugrupowania. W 1994 przeszedł do Unii Wolności. Jednocześnie od 1999 do 2001 był I wicewojewodą łódzkim.

Kariera polityczna w PO

Od początków w partii w 2001 był w Platformie Obywatelskiej. W tym samym roku po raz pierwszy dostał się do Sejmu - startował z Sieradza, ponieważ miał jeszcze za niską pozycję, by próbować w Łodzi. Pracował też nad stworzeniem struktur w okręgu sieradzkim i został szefem PO w okręgu, zyskując większe poparcie niż Iwona Śledzińska-Katarasińska. Dodatkowo działalność Grabarczyka jako posła została wyróżniona przez tygodnik "Polityka" w rankingu najlepszych parlamentarzystów. W następnych wyborach był już na liście w Łodzi i dostał z niej najwięcej głosów, mimo że znajdował się dopiero na trzecim miejscu.

Od 2007 przez 4 lata zajmował stanowisko ministra infrastruktury. Za największe osiągnięcia jego kadencji uważa się stworzenie specustawy ułatwiającej wykupy gruntów pod autostrady i drogi oraz wybudowanie największej ilości dróg ekspresowych i autostrad po 1989 roku. Jednocześnie pojawiały się głosy, że mimo wszystko ministerstwo pracuje za wolno. Po kolejnych wyborach Grabarczyk został wicemarszałkiem Sejmu a w 2013 wybrano go na wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Po rezygnacji Donalda Tuska we wrześniu 2014 został ministrem sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz. W kwietniu 2015 złożył dymisję po tym, jak w mediach pojawiły się podejrzenia, że nielegalnie uzyskał pozwolenie na broń. Trzy miesiące później sprawa została umorzona, ale Grabarczykowi pozwolenie odebrano.

Janusz Palikot napisał o nim na swoim blogu: "To on rządzi PO! Ludzie myślą, że to Tusk lub Schetyna. A to Cezary Grabarczyk! Poskładał spółdzielnię i doprowadził do zmian w statucie, w wyniku których to 16 szefów regionów rządzi, a nie Tusk czy Schetyna."

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: