Ludwik Dorn - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Ludwik Dorn jest kandydatem z listy Platformy Obywatelskiej. Do 2007 roku był członkiem PiS - w czasie rządów tej partii był marszałkiem Sejmu, wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Poseł nieprzerwanie od 1997 roku.

Ludwik Dorn pochodzi z Tarnopola, ale wyprowadził się wraz z rodziną do Warszawy jeszcze jako nastolatek - jego ojciec zaczął wykładać marksizm-leninizm na politechnice. W harcerstwie Dorn poznał m.in Piotra Naimskiego, Antoniego Macierewicza i Andrzeja Celińskiego. Był jedną z osób, które namalowały na Powązkach hasło "Chwała robotnikom pomordowanym w grudniu 1970 roku". Po liceum zaczął studiować socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

W tym czasie uczestniczył w spotkaniach z Jackiem Kuroniem i poznał Kingę Dunin, w której był zakochany. W połowie lat 70. zaczął działać w Komitecie Obrony Robotników, został przez to pobity przez milicjantów. W 1980 został aresztowany, ale wypuszczono go w wyniku "porozumień sierpniowych". Potem wstąpił do "Solidarności" i kierował opozycyjnymi redakcjami "Głosu" i "Wiadomości" w zastępstwie internowanego Macierewicza. W tym czasie utrzymywał się z tłumaczeń brytyjskich powieści szpiegowskich pod pseudonimem "Dorota Lutecka". Sprzeciwiał się porozumieniom Okrągłego Stołu.

Działalność polityczna po transformacji i program wyborczy Ludwika Dorna

Od początku lat 90. współpracował z Jarosławem Kaczyńskim, wtedy należącym do Porozumienia Centrum. Dorn został dzięki temu kierownikiem działu analiz w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy kierowanej przez Kaczyńskiego. Zrezygnował z funkcji po konflikcie braci Kaczyńskich z ówczesnym prezydentem. W 1992 został wiceprezesem Porozumienia Centrum. Dostał się do Sejmu w 1997 z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Opuścił klub AWA w proteście przeciw mianowaniu Hanny Suchockiej ministrem sprawiedliwości.

W 2001 brał udział w zakładaniu Prawa i Sprawiedliwości. Wymyślił nazwę partii - zaczerpnął ją z "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima. W czasie rządów PiS był kolejno wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych, a na koniec marszałkiem Sejmu. Jednak prasa najczęściej nazywała go "trzecim bliźniakiem", by podkreślić jego wagę w ugrupowaniu. Był jednym z ideologów partii. Po przegranych przez PiS wyborach z wiceprezesami PiS Kazimierzem M. Ujazdowskim i Pawłem Zalewskim wysłał list otwarty do Kaczyńskiego, w którym domagali się dyskusji nad przyczyną porażki i dalszymi losami partii. Prezes zawiesił ich w członkostwie. Potem Kaczyński oskarżył go o niepłacenie alimentów (trzykrotnie się żenił i ma trzy córki). Dorn złożył pozew przeciw prezesowi PiS o oszczerstwo i go wygrał. W październiku 2008 został jednak wyrzucony z ugrupowania.

W 2011 dostał się do Sejmu z listy PiS, ale nie wstąpił ponownie do partii. Jako poseł pracujący w komisji zdrowia, a potem obrony narodowej był trzy razy wyróżniany przez "Politykę" w rankingu najlepszych parlamentarzystów. Nie uznawał "teorii zamachu" w sprawie katastrofy smoleńskiej. W wyborach prezydenckich poparł Andrzeja Dudę. Ku zaskoczeniu opinii publicznej w wyborach parlamentarnych 2015 startuje z listy PO - tłumaczy, że to jedyna partia, która może zreformować Polskę. W kwestii uchodźców poparł działania premiera Węgier, Viktora Orbana.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: