Janusz Piechociński - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Janusz Piechociński to wicepremier i minister gospodarki. Kandydat jest posłem, z przerwą trwającą dwie kadencje, od 1991 roku. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pochodzi z Piaseczna. Jest magistrem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH) - jego praca dotyczyła polityki inwestycyjnej w Polsce. Od 1987 przez ponad dekadę pracował w katedrze historii gospodarczej na tej uczelni. Jednocześnie działał w Związku Młodzieży Wiejskiej i należał do zarządu organizacji. Z PSL jest związany od 1987 roku. W 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Program wyborczy i działalność w Sejmie

Od 1991 roku jest posłem PSL - nie pełnił tej funkcji w III i i V kadencji Sejmu. Gdy nie był posłem zasiadał w sejmiku mazowieckim oraz zajmował się doradztwem gospodarczym związanym z monitorowaniem transportu. W Sejmie również uważany był za eksperta w tej dziedzinie - przewodniczył Komisji Infrastruktury w IV kadencji. W 2009 próbował dostać się do europarlamentu, ale bez skutku.

Od 2012 jest szefem PSL. Został wybrany w wyniku konfliktu z Waldemarem Pawlakiem - Piechociński był popierany przez frakcję młodych działaczy partii. Chciał, żeby PSL stał się ugrupowaniem nie tylko rolniczym, ale ogólnonarodowym. W tym samym roku został powołany na wicepremiera i ministra gospodarki oraz na członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W rządzie Ewy Kopacz ponownie został wicepremierem i ministrem gospodarki. Do tej pory w swoich deklaracjach programowych minister skupia się na swoich głównych specjalizacjach - infrastrukturze, gospodarce i integracji europejskiej. Był przeciwnikiem powolania referendum w sprawie JOW-ów - uważał, że to zmarnowane 100 mln złotych i należy przeznaczyć ta kwotę dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: