Mariusz Błaszczak - szef MSWiA. Poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Mariusz Błaszczak została w rządzie Beaty Szydło ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Jest też byłym Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pochodzi z Legionowa w woj. mazowieckim. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Skończył też studia podyplomowe z samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego oraz zarządzania w administracji. Należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej. Zaraz po studiach pracował w Urzędzie Miasta Legionowo.

Był też członkiem Porozumienia Centrum, a po rozwiązaniu partii przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości. Jako kandydat partii próbował zostać burmistrzem Legionowa, ale nie dostał się do drugiej tury. Od 2002 do 2004 pełnił funkcję zastępcy burmistrza warszawskiej dzielnicy Wola, a w grudniu 2004 został burmistrzem Śródmieścia Warszawy. W październiku 2005 mianowano go na Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie PiS. W 2007 został ministrem bez teki. W tym samym roku został posłem. W marcu 2009 roku został rzecznikiem prasowym KP PiS, a w 2010 został przewodniczącym klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Poglądy i program wyborczy

Magdalena Środa powiedziała o nim, że jest wiernym współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego: - Poseł Błaszczak mówi jak prezes, myśli jak prezes, gniewa się jak prezes, ma takich samych wrogów jak prezes, ma identyczne opinie polityczne (pozapolityczne zapewne też), jest tak samo jak prezes wrażliwy i jest wrażliwy dosłownie na to samo! - stwierdziła. Błaszczak w trakcie kampanii wyborczej wypowiadał się przeciwko przyjęciu przez Polskę uchodźców.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl