Joanna Mucha - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Joanna Mucha to kandydatka PO z okręgu Lublin. Była minister sportu i turystyki w rządzie Donalda Tuska, rzecznik Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych, posłanka oraz doktor nauk ekonomicznych.

Mucha obroniła doktorat z ekonomii w zakresie finansowania opieki zdrowotnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez osiem lat pracowała jako asystentka w Instytucie Ekonomii tej uczelni. Jest również magistrem zarządzania UW.

Joanna Mucha - kariera polityczna w PO

Do Platformy Obywatelskiej należy od 2002 roku. Powoli pięła się po kolejnych szczeblach kariery partyjnej - na początku zajmowała finansami w regionie, potem stała się pomocnikiem wyborczym, też na szczeblu lokalnym. W 2006 udało jej się objąć funkcję sekretarza regionu. Posłanką jest nieprzerwanie od 2007 roku, również z okręgu lubelskiego. W Sejmie zajmowała się przede wszystkim finansami publicznymi i opieką zdrowotną, ale pełniła też funkcję sekretarza w komisji zajmującej się Konwencją Bioetyczną.

W 2011 obecna kandydatka w wyborach parlamentarnych objęła urząd ministra sportu i turystyki. Od początku wybór Muchy wywoływał kontrowersje - media często donosiły o kolejnych faux pas minister. Choćby w 2012 roku mianowała na szefa Centralnego Ośrodka Sportu Marka Wieczorka, który wcześniej był właścicielem salonu fryzjerskiego, z którego usług korzystała. Przez falę krytyki Wieczorek szybko zrezygnował ze stanowiska.

Mucha o mało nie straciła swojej posady po tym, jak podczas meczu Polska-Anglia nie zasłonięto dachu Stadionu Narodowego i mecz musiał odbyć się w innym terminie ze względu na silne opady deszczu i nasiąkniętą wodą murawę. Nie wiadomo, czy sama Mucha podjęła taką właśnie decyzję ws. dachu, ale opinia publiczna obarczyła ją odpowiedzialnością za całą sytuację. Minister została odwołana w listopadzie 2013, po restrukturyzacji rządu Tuska. Obecnie zasiada w Sejmie w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia. Jest rzeczniczką PO w wyborach parlamentarnych.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: