Beata Kempa - Szefowa Kancelarii Premiera: Beata Kempa. Poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Beata Kempa została szefową kancelarii szefowej rządu Beaty Szydło. Jest wiceprzewodniczącą Zjednoczonej Prawicy, posłanką oraz byłą sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Pochodzi z Sycowa na Dolnym Śląsku. Ukończyła prawo i administrację na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe z pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim. Po studiach wróciła do rodzinnej miejscowości i przez 15 lat pracowała jako kurator sądowy.

Beata Kempa - kariera polityczna

Radną w swoim mieście została w 1998. W 2002 i 2004 roku ubiegała się kolejno o urząd burmistrza i mandat europosłanki, ale bez powodzenia. Jednak w 2005 udało jej się dostać do Sejmu z listy PiS. Wstąpiła wtedy do partii i stała się jej aktywną członkinią. W 2006 Zbigniew Ziobro mianował ją na wiceministra sprawiedliwości. Kempa jako sekretarz stanu popierała wprowadzenie 24-godzinnych sądów oraz odpowiadała za więziennictwo. W 2008 zasiadała w komisji ds. śmierci Barbary Blidy, jednak rok później władze PiSu przeniosły ja do komisji hazardowej.

Poglądy i wykluczenie z PiS

Powołała również w Sejmie budzący kontrowersje zespół "Stop ideologii gender", który zrzesza posłów przeciwstawiających się m.in. ustawie o uzgodnieniu płci czy związkom partnerskim i ma za zadanie bronić tradycyjnych wartości rodzinnych. W 2011 zebrała aż 70 tys. głosów w okręgu świętokrzyskim w wyborach parlamentarnych. W listopadzie tego samego roku zdecydowała się wstąpić do utworzonego przez Zbigniewa Ziobro ugrupowania Solidarna Polska. Niedługo później została wykluczona z PiS. Jak tłumaczyla sama Kempa, nie odeszła, a "została brutalnie wyrzucona" z PiS, choć wyrażała wolę zostania w partii.

Wkrótce stała się wiceprzewodniczącą klubu Solidarna Polska, a w końcu wiceprezeską ugrupowania. W wyborach do europarlamentu zdobyła 20 tys. głosów, ale Solidarna Polska nie uzyskała żadnych mandatów. Obecnie jest w wiceprzewodniczącą Zjednoczonej Prawicy, powstałej z połączenia Solidarnej Polski i Polski Razem i kandydatką w wyborach parlamentarnych.

Kempa zyskała spora popularność dzięki skrajnym poglądom i ciętemu językowi. Julia Pitera z PO powiedziała, że posłanka jest "mistrzynią autorytarnego monologu" i "trudno z nią dialogować".

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: