Roman Giertych - pogl±dy, ¿yciorys [SYLWETKA]

Roman Giertych to kandydat z listy Platformy Obywatelskiej. Jest adwokatem, by³ym wicepremierem i by³ym ministrem edukacji. By³y prezes Ligi Polskich Rodzin i M³odzie¿y Wszechpolskiej.

Ukończył prawo i historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pochodzi z rodziny o narodowych tradycjach - jest wnukiem Jędrzeja Giertycha, jednego z przywódców Stronnictwa Narodowego. Razem z ojcem, profesorem dendrologii Maciejem Giertychem, w 1984 roku reaktywował ruch, do którego należał ich przodek.

Giertych: Poglądy, program wyborczy i kariera polityczna

Organizacja w 2001 weszła w skład Ligi Polskich Rodzin - partii, której liderem i twórcą był Roman Giertych. W tym samym roku ugrupowaniu udało się zdobyć 19 miejsc w Sejmie. Po następnych wyborach Giertych przystąpił do koalicji z PiS i stał się ministrem edukacji. W czasie urzędowania popierał "wysiedlenie socjalizmu i liberalizmu z polskiej szko³y", przez co wykluczył z listy lektur m.in. dzieła Witolda Gombrowicza. W 2007 LPR rozwiązał koalicję z PiS-em, po tym jak Jarosław Kaczyński odwołał Andrzeja Leppera w związku z prowadzonym wobec lidera Samoobrony śledztwem CBA.

Giertych przeszedł do opozycji i nie krył swojej niechęci do poczynań Jarosława Kaczyńskiego. Po niskim wyniku LPR w wyborach, Giertych zdecydował się wycofać z polityki i skupić się na karierze prawniczej. W 2014 udzielił "Gazecie Wyborczej" głośnego wywiadu, w którym krytykował obecne władze Młodzieży Wszechpolskiej za to, że połączyły ją z Obozem Narodowo-Radykalnym i stwierdził, że Platforma Obywatelska to "jedyna sensowna partia w Polsce".

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Wiêcej o: