Witold Waszczykowski - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Witold Waszczykowski to kandydat Prawa i Sprawiedliwości, poseł i dyplomata. Był zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i podsekretarzem w MSZ odpowiadającym za negocjacje w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Przez wielu typowany na ministra spraw zagranicznych, gdyby wygrała partia Jarosława Kaczyńskiego.

Waszczykowski jest doktorem historii Uniwersytetu Łódzkiego. Skończył też studia podyplomowe w Genewskim Centrum Polityki Bezpieczeństwa i był stypendystą Oregon State University. W 1992 został zatrudniony w MSZ, gdzie przez lata pełnił liczne funkcje eksperckie. Od 1997 pracował również przy NATO. Jego kariera przy Sojuszu skończyła się jednak, gdy Bronisław Geremek odwołał go z funkcji zastępcy szefa misji. Według ministra, Waszczykowski miał rozpowiadać, że jego zwierzchnik Andrzej Towpik chciał odwlec wejście Polski do NATO. Sam zainteresowany zaprzeczał. Na przełomie wieków dyplomata był ambasadorem RP w Teheranie, ale również został odwołany. Doszło do tego, ponieważ ówczesny szef MSW Władysław Cimoszewicz widział w jego sporze z zastępcą zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.

Od 2005 Waszczykowski zajmował stanowisko podsekretarza stanu w MSW. To właśnie on w głównej mierze odpowiadał za negocjacje związane z budową tarczy antyrakietowej w Polsce. Gdy PO doszła do władzy, Radosław Sikorski namówił premiera Tuska do niezmieniania negocjatora. Minister spraw wewnętrznych tłumaczył swoją decyzję tym, że Waszczykowski posiada "to, czego nie miała nasza proatlantycka prawica - świetną znajomość języka angielskiego, literatury przedmiotu i podstawowych dokumentów". W 2008 odwołano go zarzucając mu, że był nielojalny wobec rządu. Sikorski nazwał go swoim "błędem personalnym".

Kariera polityczna w PiS

Waszczykowski - dziś kandydat do wyborów parlamentarnych - zasłynął też opuszczeniem w trakcie programu studia TOKFM, gdy uznał, że wypowiedzi dziennikarki Dominiki Wielowieyskiej go obrażają. W 2011 startował z listy PiS w Łodzi i zyskał ponad 10 proc. głosów z całego regionu. Wraz z zostaniem posłem został przyjęty do partii. W 2014 nie udało mu się powtórzyć sukcesu z wyborów parlamentarnych i nie dostał się od europarlamentu.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: