Jacek Sasin - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Był wiceszefem kancelarii Prezydenta RP za czasów Lecha Kaczyńskiego. Były wojewoda Mazowsza. Bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Warszawy.

Pochodzi z Ząbek pod Warszawą. Tradycje przywiązania patriotycznego wyniósł z domu rodzinnego. Babcia sprawiła, że stał się wielkim zwolennikiem Marszałka Piłsudskiego. Ukończył liceum im. Bolesława Chrobrego w Warszawie, dalszą naukę kontynuował na Uniwersytecie Warszawskim, kończąc Wydział Historyczny. Jednak tytuł magistra obronił dopiero po dziesięciu latach od rozpoczęcia nauki. Wtedy już pracował w fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Jak podkreślają jego współpracownicy, miał lekkie pióro, dzięki czemu został zauważony przez dyrektora Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tam poznał swoją żonę Lillę, z którą ma syna. Po kilku miesiącach pracy w biurze awansował na szefa strategicznego departamentu orzecznictwa.

Zaufany pracownik biura Lecha Kaczyńskiego

Kiedy w 2002 roku wybory na prezydenta Warszawy wygrał Lech Kaczyński, szef Sasina poszedł pogratulować mu wygranej. Na biurku prezydenta Warszawy zostawił list gratulacyjny z rekomendacją najlepszych pracowników Urzędu, wśród których wymieniono Sasina. Zaproponowano mu objęcie stołka prezesa w spółce ds. budowy stadionu, ale odmówił. Jak się później tłumaczy, nie czułby się dobrze na takim stanowisku. Dalszą prace kontynuował w Urzędzie do spraw Kombatantów. Następnie objął posadę dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego, a później zamienił ją na zarząd warszawskiej dzielnicy śródmieście. W 2006 roku Sasin został wicewojewodą Mazowsza, a rok później awansował na wojewodę. W jesiennych wyborach został kandydatem PiS do Senatu, ale mandatu nie zdobył. Jako zaufany człowiek z otoczenia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, został jego doradcą, a później wiceszefem Kancelarii.

10 kwietnia 2010

Po katastrofie smoleńskiej dzisiejszy kandydat w wyborach parlamentarnych 2015 zrezygnował ze stanowiska w Kancelarii Prezydenta. Stara się dbać o pamięć Lecha Kaczyńskiego. Wystąpił w filmie dokumentalnym "Mgła". Wystartował w wyborach samorządowych, w których zdobył mandat radnego Sejmiku mazowieckiego. Powołano go na burmistrza dzielnicy Praga-Północ, ale nie objął ten funkcji. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat do Sejmu z ramienia PiSu. W 2014 kandydował bez sukcesu na urząd prezydenta m.st. Warszawy. Czy odniesie sukces w wyborach parlamentarnych 2015?

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: