Marek Biernacki - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Były minister sprawiedliwości oraz spraw zagranicznych i administracji, kandydat Platformy Obywatelskiej. W swojej karierze politycznej skupiał się w większości na funkcjonowaniu służbach specjalnych i badaniu przestępczości zorganizowanej. Były wicemarszałek województwa pomorskiego.

Urodził się w Sopocie, ale wychował w Gdańsku. Ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Już w czasie studiów działał w Ruchu Młodej Polski, był również działaczem w podziemnych strukturach "Solidarności". Po studiach cztery lata pracował w Muzeum Historii Miasta w Gdańsku. Przez niemal dekadę pracował naukowo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Na początku lat dziewięćdziesiątych został powołany na funkcję likwidatora majątku PZPR w Gdańsku. Wygrał dziesięć spraw sądowych z SdRP odzyskując dla Skarbu Państwa milionowy majątek.

Minister w rządzie Jerzego Buzka

Był posłem Akcji Wyborczej Solidarność z rekomendacji Prawicy Narodowej. Należał do Komitetu Założycielskiego Ruchu Społecznego AWS. Swoje pierwsze kroki w polityce stawiał za III kadencji Sejmu. Przewodniczył Komisji ds. Służb Specjalnych. Dzięki niemu powstał Instytut Pamięci Narodowej. Sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka. Był jednym z autorów wniosku o wznowienie śledztwa w sprawie tzw. moskiewskiej pożyczki. Odpowiadał za utworzenie Centralnego Biura Śledczego. W 2001 roku bez powodzenia kandydował do Senatu.

Specjalista od służb specjalnych

Związany z Platformą Obywatelską niemal od początku. W latach 2002-2004 był wicemarszałkiem województwa pomorskiego, a rok później uzyskał mandat radnego Sejmiku w tym samym województwie. Startował w wyborach parlamentarnych z okręgu gdyńskiego. Udało mu się zostać posłem na Sejm V kadencji. Pełnił funkcję rzecznika odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne i służby specjalne w tzw. gabinecie cieni PO. Był przewodniczącym Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Badał sprawę Olewnika

Po rozpadzie rządu Jarosława Kaczyńskiego ponownie uzyskał mandat w wyborach parlamentarnych. W 2009 roku został przewodniczącym komisji śledczej do zbadania okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. W ostatnich wyborach ponownie został wybrany do Sejmy, dzięki czemu dwa lata później objął funkcję ministra sprawiedliwości po dymisji Jarosława Gowina.

W 2009 roku tygodnik "Polityka" przyznał mu tytuł najlepszego parlamentarzysty.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: