Wanda Nowicka - poglądy, życiorys [SYLWETKA]

Wanda Nowicka to kandydatka na posła z listy komitetu Zjednoczona Lewica. od 2011 wicemarszałkini Sejmu i aktywistka społeczna walcząca o równouprawnienie, ze szczególnym skazaniem na prawa kobiet. Nie jest obecnie związana z żadną partią polityczną.

Urodziła się w Lublinie, ale od dzieciństwa mieszka w Warszawie. Jest magistrem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Skończyła też studia podyplomowe z prawa medycznego, bioetyki i socjologii medycyny.

Program wyborczy, poglądy i kariera polityczna Nowickiej

Należała również do "Solidarności". W latach 90. działała w licznych organizacjach pozarządowych - w tym była jedną z założycielek "Neutrum", stowarzyszenia na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo. Inicjowała również wizytę "statku aborcyjnego" wraz z holenderską fundacją "Kobiety na Falach" w 2003. Mandat poselski zdobyła w 2011 roku, jako "dwójka" na stołecznej liście Ruchu Palikota (później Twój Ruch). W lutym 2013 roku została wykluczona z klubu, bo wbrew jego woli przyjęła nagrodę dla członków Prezydium Sejmu za 2012 (przeznaczyła ją na cele społeczne) i nie zrezygnowała na polecenie ugrupowania ze swojego urzędu. Po opuszczeniu partii Nowicka pozostała wicemarszałkinią Sejmu. Janusz Palikot powiedział, że zgadzając się na przyjęcie premii zgodziła się na "gwałt polityczny", za co później ją przeprosił i chciał jej powrotu do swojej partii. Barbara Labuda w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" stwierdziła, że Wanda Nowicka to "wielki talent polityczny", który może się przyczynić do odnowienia lewicy.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: