Ewa Kopacz - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Premier polskiego rządu. Była minister zdrowia w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Z zawodu lekarz pediatra. W przeszłości polityk Unii Wolności, a obecnie przewodnicząca Platformy Obywatelskiej. Kandydatka do parlamentu w okręgu wyborczym Warszawa.

Urodziła się w Skaryszewie, ale po przeprowadzce do szkoły uczęszczała w Radomiu. Już od najmłodszych lat dobrze się uczyła, była klasową prymuską i lubiła czytać książki. W okresie szkolnym wyszły jej pierwsze zdolności przywódcze. Była lubianą uczennicą, zarówno przez rówieśników, jak i nauczycieli. Jej rodzina nie należała do zamożnych. Ojciec był mechanikiem, a matka krawcową. Studia medyczne w Lublinie były dla niej wielką szansą i dawały nowe możliwości. Ukończyła specjalizację pierwszego stopnia z pediatrii i specjalizację z medycyny rodzinnej i sądowej. W tamtym okresie wstąpiła do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Była przewodniczącą lokalnego koła, jak tłumaczy dziś -  bo chciała leczyć ludzi. Po upadku systemu formacja ta zmieniła nazwę na PSL.

W pociągu ze Skaryszewa poznała swojego przyszłego męża. Ma córkę Katarzynę, która poszła w jej ślady i również została lekarzem. Jej mąż był prokuratorem i zmarł w 2013 roku, już po rozstaniu. Kopacz pracowała jako lekarz pediatra. Pacjenci bardzo chwalili jej podejście i zaangażowanie, co również później potwierdzili partyjni koledzy.

Polityczne początki, trudne przeżycia

Pierwsze kroki w polityce stawiała w 1997, wstępując do Unii Wolności. Ważnym wydarzeniem w jej życiu był czerwcowy wieczór 1998 roku. Wtedy to kilka minut po 22 w samochodzie jej męża wybuchła bomba. Na szczęście Marka Kopacza w nim nie było, ale wydarzenie to odcisnęło piętno na jej rodzinie. W tym samym roku z sukcesem wystartowała w wyborach samorządowych uzyskując mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Kierowała Zakładem Opieki Zdrowotnej w Szydłowcu.

Prawdziwą karierę polityczną rozpoczęła w 2001 roku. Zrezygnowała wtedy z członkostwa w Unii Wolności i wstąpiła do nowopowstałej Platformy Obywatelskiej. Zarówno w pracy, jak i w polityce chwalono ja za dużą pracowitość. Po pierwszym starcie w wyborach, od razu została posłem. Wygrywała wybory do Sejmu kolejno czterokrotnie, zaczynając od 2001 roku. Partyjni koledzy nazywali ją klubowym doktorem, ponieważ zawsze doradzała kolegom w sprawach medycznych. Zaufanie i sympatię Donalda Tuska miała zdobyć lecząc jego rodzinę. W 2005 r. siostra Tuska, Sonia, doznała rozległego wylewu. Lekarze bali się operować, dlatego do ratowania jego rodziny włączyła się Ewa Kopacz. Uruchomiła swoje znajomości i zdobyła nowe kontakty, aby pomóc siostrze premiera. To zacementowało ich przyjaźń na następne lata.

Działalność w Platformie Obywatelskiej

W 2006 roku była w gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej. Śledziła w tym czasie prace prof. Zbigniewa Religii, który zasiadał w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. W 16 listopada 2007 roku została powołana na stanowisko ministra zdrowia w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Dwa lata później podczas światowej epidemii tzw. świńskiej grypy sprzeciwiła się zakupowi przez polski rząd niesprawdzonych szczepionek. Były one bardzo kosztowne, a sam wybuch epidemii budził wątpliwości - chodziło oto, czy okazja nie jest wykorzystywana przez koncerny farmaceutyczne. Decyzja ta była krytykowana przez byłego ministra zdrowia Marka Balickiego, który określił decyzję Kopacz wzmocnieniem tzw. ruchu antyszczepionkowego. 7 listopada 2011 roku została odwołana z funkcji ministra zdrowia. Piastowała ją najdłużej w historii polskiego parlamentu.

W październiku 2010 roku została wybrana wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W 2011 roku została wybrana pierwszym w historii Polski kobietą marszałkiem Sejmu. Jej kandydaturę poparło 300 biorących udział w głosowaniu posłów. 14 grudnia 2013 roku ponownie wybrano ją wiceprzewodniczącą PO - zastąpiła Grzegorza Schetynę.

Zmiana warty - Koparcz nowym premierem

Kiedy rok później okazało się, że Donald Tusk został nowym Przewodniczącym Rady Europejskiej, to właśnie Ewie Kopacz powierzono zadanie dalszego prowadzenia rządu. Prezydent Bronisław Komorowski desygnował ją na to stanowisko 15 września. Siedem dni później Ewa Kopacz zaczęła pełnić funkcję Prezesa Rady Ministrów. Ustąpiła ze stanowiska marszałka Sejmu i 1 października wygłosiła exposé. W głosowaniu udzielono jej wotum zaufania większością 259 głosów za przy 183 głosach przeciw i 7 wstrzymujących. Poparły ją kluby PO, PSL i Twój Ruch oraz grupa posłów niezrzeszonych.

Po rezygnacji złożonej przez Donalda Tuska z mocy statusu zaczęła pełnić funkcję przewodniczącej Platformy Obywatelskiej. W 2015 roku przyłączyła się do komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: