Adam Struzik - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Adam Struzik to kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nieprzerwanie od 2001 roku marszałek województwa mazowieckiego. Jest też wiceprzewodniczącym Rady Naczelnej PSL i jedną z bardziej znanych twarzy partii.

Pochodzi z Kutna. Studia medyczne skończył w Łodzi, gdzie zdobył specjalizację w chorobach wewnętrznych, Ukończył też studia podyplomowe z organizacji ochrony zdrowia oraz z zakresu administracji publicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 7 lat od 1990 roku był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Kariera polityczna Struzika w PSL

W politykę zaangażował się w 1984 zapisując się do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego,. Po transformacji systemowej przeszedł do PSL i z ramienia tej partii zasiadał przez dziesięć lat w Senacie - od 1991 roku. Od 1993 do 1997 był marszałkiem Senatu. W 2007 uzyskał mandat poselski, ale zdecydował się zrezygnować z niego na rzecz zachowania posady marszałka województwa mazowieckiego. Rządził w Mazowszu we wszystkich możliwych koalicjach - z SLD, PiS, LPR i z PO. Jest też jedynym radnym sejmiku, który zasiada w nim od 1998. Jako samorządowiec, udziela się również w Komitecie Regionów oraz piastuje stanowisko wiceprezesa Związku Województw RP. Mówi się o nim, że ma na tyle silną pozycję w woj. mazowieckim, że uchodzi za osobę "nie do ruszenia".

Struzik: Poglądy i program polityczny

Polityk Ludowców i kandydat w wyborach parklamentarnych 2015 słynie z tego, że ciągle jest "w rozjazdach". Stąd "Gazeta Wyborcza" policzyła jego zagraniczne podróże służbowe - w ciągu trzech pierwszych lat kierowania Senatem miał odwiedzić aż 27 krajów. Był przez to krytykowany przez media i opozycję. Z czasem jednak skupił się na jeżdżeniu po woj. mazowieckim i zwiedził podobno prawie każdą miejscowość w regionie. Sam Struzik w wypowiedzi dla "Polityki" twierdził, że po prostu taki ma styl uprawiania polityki - nie lubi siedzieć za biurkiem, woli bezpośredni kontakt z ludźmi. Struzik otwarcie mówił o samobójczej śmierci swojego syna. 28-letni Jakub zmarł tydzień przed wyborami samorządowymi w 2014 roku - marszałek województwa postanowił wtedy przerwać kampanię.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: