Janusz Palikot - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Janusz Palikot to poseł i współprzewodniczący Twojego Ruchu, kiedyś Ruchu Palikota. Kandydat to najbardziej kontrowersyjnych polityków, znany z licznych happeningów i ostrych wypowiedzi. Z wykształcenia filozof, a z zawodu przedsiębiorca.

Urodził się w Biłgoraju, którego władze przyznały mu honorowe obywatelstwo miasta. Jest absolwentem filozofii KUL, a pracę magisterską dotyczącą filozofii Kanta obronił na Uniwersytecie Warszawskim. Pisał doktorat na temat myśli Edmunda Husserla, ale nigdy go nie dokończył.

Kariera polityczna Janusza Palikota

Palikot, mimo że jego rodzice należeli do PZPR, był działaczem opozycji. Został za to aresztowany, co skłoniło jego ojca do wystąpienia z partii. W latach 1987-89 pracował w Zakładzie Estetyki Polskiej Akademii Nauk. W późniejszych latach zajął się biznesem - jego pierwsze przedsiębiorstwo produkowało palety, a następne wina musujące "Ambra". Po sprzedaniu udziałów utworzył spółkę, przez którą kontrolował lubelski Polmos. Jest również współwłaścicielem cenionego przez akademików wydawnictwa słowo/obraz terytoria, które zajmuje się publikacją książek z zakresu eseistyki i literatury pięknej. Miał również większościowe udziały w grupie wydającej magazyn "Ozon". Spędził także wiele lat we władzach Polskiej Rady Biznesu, był też wiceprezydentem Konfederacji Pracodawców "Lewiatan" i zasiadał w radzie głównej Business Center Clubu. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasług za swój wkład w rozwój polskiej gospodarki. Jego kariera polityczna zaczęła się w Platformie Obywatelskiej, gdy wstąpił do lubelskich struktur partii w 2005. W tym samym roku zdobył mandat do Sejmu i od tego czasu cały czas jest posłem. W parlamencie był znany z udzielania się w wielu komisjach. Przede wszystkim przewodniczył komisji "Przyjazne Państwo", która pod jego przywództwa przygotowała około 200 projektów ustaw zwalczających biurokrację i absurdy prawne. 73 z nich weszły w życie. W połowie 2009 poseł postanowił zrezygnować z członkostwa w PO i założył własną partię polityczną. Ruch Palikota (w 2013 przekształcony w Twój Ruch) dostał się do Sejmu w 2011 na 3. miejscu. Palikot był kandydatem na prezydenta w 2015 roku, jednak uzyskał 7. miejsce na 11. Pod koniec kadencji Sejmu w wakacje tego samego roku zdecydował się na zrzeczenie mandatu poselskiego na rzecz Andrzeja Dołeckiego. Ma to być gest solidarności z Liderem Wolnych Konopi, który musi odsiadywać wyrok za sprowadzenie leczniczego oleju konopnego dla swoich rodziców. W czerwcu Palikot ogłosił, że w Twoim Ruchu zostaje wprowadzone przywództwo parytetowe i drugą szefową partii zostaje Barbara Nowacka.

Program wyborczy i poglądy Palikota

Janusz Palikot jest znany z liberalnych poglądów obyczajowych - popiera związki partnerskie dla osób tej samej płci, legalizację marihuany oraz jest feministą. Polityk słynie też z prowokacyjnych wystąpień. Na antenie TVN24 "podarował" łeb świni członkom PZPN, miał wytoczone postępowanie za nazwanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego "chamem" czy wystąpił na konferencji prasowej poświęconej sprawie gwałtów na lubelskiej komendzie policji z pistoletem i silikonowym penisem. Kilkakrotnie dostawał nagany od władz PO za swoje wypowiedzi.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: