Krystyna Pawłowicz - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Profesor w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce. Wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Znana z kontrowersyjnych wypowiedzi i nie szczędząca słów wobec innych parlamentarzystów.

W młodości Pawłowicz z sukcesami uprawiała lekkoatletykę. Jednak po śmierci trenera całkowicie zakończyła karierę sportową. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie po studiach znalazła zatrudnienie, jako pracownik naukowy Instytutu Nauk Administracyjno-Prawnych. Ukończyła aplikację sędziowską. Uzyskała stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa administracyjnego. Właśnie tą specjalizacją zajmowała się w jednej katedrze razem z Hanną Gronkiewicz-Waltz i Dorotą Safjan. Wszystkie były jeszcze wtedy przyjaciółkami. Swoją rozprawę habilitacyjną zatytułowała "Przedsębiorca wobec Najwyższej Izby Kontroli. Studium publicznoprawne".

Od Okrągłego Stołu po dzisiejszą politykę

Kandydatka PiS w wyborach parlamentarnych 2015 uczestniczyła w rozmowach Okrągłego Stołu po stronie "Solidarności". Był to ważny okres w jej działalności politycznej. Przygotowywała projekt uchwały o zgromadzeniach, przyjęty później przez Sejm. Współpracowała z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Uczestniczyła w kampanii prezydenckiej Lecha Wałęsy, z którym jest jej teraz nie po drodze. W rządzie Jana Olszewskiego pełniła funkcję jego doradcy. Miała wstawić się za Gronkiewicz-Waltz, kiedy ta starała się o fotel szefa Narodowego Banku Polskiego. Znała się też z Julią Piterą, razem pracowały w rządowym Biurze Reformy Administracji Publicznej. Ta wspomina ją jako świetnego fachowca w dziedzinie prawa gospdarczego.

Konflikt z Hanną Gronkiewicz-Waltz?

Od 2007 roku była zatrudniona na Uniwersytecie Warszawskim na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Z uczelni odeszła pięć lat później. Mówi się, że to z powodu konfliktu personalnego ze swoją przełożoną Hanną Gronkiewicz-Waltz. Pawłowicz tego nie potwierdza, ale z rozżaleniem wspomina okres, kiedy wykładała w Warszawie. Studenci ją lubili, była aktywnym nauczycielem i dyskutowała z nimi na ważne tematy. Po opuszczeniu Uniwersytetu Warszawskiego, jako profesor rozpoczęła wykładać na Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce. Przez pewien czas była również kierownikiem Katedry Publicznego Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji UKSW. Do tej pory nie udało jej się obronić tytuły profesorskiego, co też często jest jej przypominane, gdyż powołuje się na niego.

Powrót do polityki z ramienia Prawa i Sprawiedliwości

W 2007 roku po przegranej PiS, Jarosław Kaczyński wystawił Pawłowicz jako kandydata na członka Trybunału Stanu. Funkcję tę pełniła przez cztery lata. W tamtym okresie zakwestionowała podpisany przez Lecha Kaczyńskiego traktat lizboński, ale nie wpłynęło to na jej karierę polityczną. Między 2009, a 2010 rokiem przez siedem miesięcy była członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej S.A.. W ostatnich wyborach została wybrana posłem na Sejm RP. Obecnie pełni funkcję członka Prezydium Klubu Parlamentarnego PiS oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Znana jest z konserwatywnych poglądów i dosadnego języka, za co często karała ją komisja etyki poselskiej.

Krystyna Pawłowicz jest znana również z zażartych dyskusji sejmowych na temat statusu rodziny i katolicyzmu w społeczeństwie. Nie ma męża ani dzieci. Jest silnie związana ze środowiskiem Radia Maryja oraz Gazety Polskiej. Jej wypowiedzi w stosunku do ludzi o innych poglądach politycznych są często bardzo wulgarne. Zasłynęła porównaniem osób transseksualnych do małp i koni. Jest zwolenniczką wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Uważa, że ma ona najwięcej wspólnego z ZSRR i niedługo dojdzie do jej rozpadu.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: