Paweł Papke - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Kandydat Platformy Obywatelskiej to były sportowiec. Reprezentant Polski w piłce siatkowej mężczyzn, wielokrotnie utytułowany na arenie krajowej i międzynarodowej. Obecnie prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej i poseł na Sejm.

Urodził i wychowywał się Stargardzie Gdańskim. Jego pasją od dziecka była siatkówka. Sportem tym zainteresował się w podstawówce, gdzie na treningi chodził ze swoim bratem bliźniakiem. Pierwsze kroki sportowca stawiał w klubie SKS Starogard Gdański. Jego największym sukcesem z tamtych lat było osiągnięcie mistrzostwa województwa młodzików. Zawodową karierę sportową rozpoczął w liceum, ale już w Warszawie. Zapisał się do klubu MKS MDK Warszawa. Na początku lat dziewięćdziesiątych został powołany do kadry Polski juniorów. Razem z drużyną wywalczył Mistrzostwo Europy, a niedługo później Mistrzostwo Świata w Bahrajnie.

Kariera sportowa

Talent młodzika wypatrzył pierwszoligowy klub Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle. Drużyna ściągnęła Papkę do siebie na kilka sezonów. Był to jeden z najowocniejszych okresów w jego karierze. Z drużyną wywalczył pięć tytułów mistrzowskich i trzy Puchary Polski. Osiągnął również liczne sukcesy na arenie europejskiej. Po siedmiu latach przeniósł się do PZU AZS Olsztyn, gdzie wywalczył kolejne cztery medale mistrzostw krajowych. Na koniec przeniósł się do ASSECO Resovia Rzeszów, gdzie osiągnął 2 medale Mistrzostw Polski. W kadrze narodowej Polski rozegrał aż 143 mecze, w tym 59 w Lidze Światowej. Dwukrotnie reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy seniorów oraz na Mistrzostwach Świata seniorów.

Olsztyn - tutaj osiadł

W 2010 roku na stałe pożegnał się karierą sportową. W poszukiwaniu nowego zajęcia rozpoczął prowadzenie szkoły siatkarskiej w Olsztynie. Po wieloletniej "tułaczce" po klubach sportowych w całej Polsce, właśnie to miasto stało się dla niego domem. Dla wzbogacenia własnego dorobku ukończył studia magisterskie uzupełniające na kierunku Pedagogika Promocji Zdrowia w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Miało mu to pomóc w prowadzeniu szkółki.

Prezes PZPS

Jego pierwszym większym kontaktem z polityką było uzyskaniu mandatu radnego w Olsztynie z list Platformy Obywatelskiej w 2010 roku. Rok później z sukcesem kandydował do Sejmu. Mandatu nie uzyskał natomiast w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego.

16 lutego 2015 roku został wybrany prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: