Gowin urodził się w Krakowie, a wychował w Jaśle. W dzieciństwie trenował piłkę nożną na pozycji bramkarza. Jam sam mówi, wytrenowało to w nim zdolność dobrej koncentracji. Na studia dostał się na Uniwersytet Jagielloński, gdzie studiował historię filozofii. Był działaczem "Solidarności" i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Swoją drogę odnalazł w Dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim "Beczka". Tam mocno związał się ze środowiskiem kościelnym. Później przełożyło się to na wydanie kilku książek o tematyce kościelnej i kontynuowanie badań naukowych w tym kierunku.
Przez pewien czas przebywał za granicą na stypendium w Uniwersytecie Cambridge. Po powrocie rozpoczął pracę w Instytucie Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Najlepiej jednak czuł się w kręgach kościelnych, dlatego udało mu się znaleźć pracę w wydawnictwie "Znak". Po pewnym czasie objął tam funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Znak". Za jego wkład i pracowitość, przyjęto go do zarządy wydawnictwa. Stopień naukowy doktora uzyskał w Instytucie Studiów Politycznych PAN w Warszawie. Jego praca dotyczyła charakteru Kościoła w czasach 1989-1999.
Działalność polityczną rozpoczął z początkiem lat 90., kiedy to związał się do Forum Prawicy Demokratycznej Aleksandra Halla, a następne kilka lat współpracował z Unii Demokratycznej Wolności. Do żadnej z tych partii jednak nie przystąpił. W 2005 roku jako niezależny kandydat został wybrany do Senatu z ramienia Platformy Obywatelskiej. W wyborach do sejmu dwa lata później wystartował z pozycję krakowskiej "jedynki". Wtedy to Jan Rokita zrezygnował ze startu dzięki czemu Gowin mógł zająć jego miejsce na liście wyborczej. Po tym zdarzeniu zdecydował się wstąpić do partii.
Po czterech latach został mianowany ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Dla wielu osób jego nominacja była zaskoczeniem. Nagle osoba bez wykształcenia prawniczego będzie się zajmować sferą państwowego prawa. Z powodu konfliktu i krytyki premiera Donalda Tuska ze stanowiska odwołano go w maju 2013 roku. W tym samym roku zmierzył się jeszcze z Tuskiem w wyborach na stanowisko przewodniczącego Platformy. Przegrał otrzymując 1/5 wszystkich głosów. 9 września opuścił partię i wrócił do początków swojej kariery politycznej zostając posłem niezrzeszony. Ambicje nie pozwoliły mu jednak pozostać w tym statusie, dlatego z końcem roku powołał własny projekt polityczne - partię Polska Razem, której został prezesem.
Wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, ale jego partia nie osiągnęła progu wyborczego. Po przegranych wyborach i spadku poparcia wszedł w koalicję z partią Solidarna Polska pod nazwą Zjednoczona Prawica. Obecnie do wyborów startuje z listy Prawa i Sprawiedliwości.
Jarosław Gowin znany jest ze swoich pro-katolickich poglądów oraz wolnorynkowego spojrzenia na gospodarkę. W okresie członkostwa w PO tworzył prawicowe skrzydło tej partii. Głośno wypowiada się na tematy związane z aborcją i związkami partnerskimi, czemu zdecydowanie się sprzeciwia.
Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl