Jarosław Gowin - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Ten silnie związany z Krakowem polityk tworzył konserwatywne skrzydło Platformy Obywatelskiej. Pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Jego najbardziej rozpoznawanym pomysłem była ustawa dotycząca deregulacji zawodów. W rządzie Beaty Szydło został szefem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Gowin urodził się w Krakowie, a wychował w Jaśle. W dzieciństwie trenował piłkę nożną na pozycji bramkarza. Jam sam mówi, wytrenowało to w nim zdolność dobrej koncentracji. Na studia dostał się na Uniwersytet Jagielloński, gdzie studiował historię filozofii. Był działaczem "Solidarności" i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Swoją drogę odnalazł w Dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim "Beczka". Tam mocno związał się ze środowiskiem kościelnym. Później przełożyło się to na wydanie kilku książek o tematyce kościelnej i kontynuowanie badań naukowych w tym kierunku.

Praca w wydawnictwie "Znak"

Przez pewien czas przebywał za granicą na stypendium w Uniwersytecie Cambridge. Po powrocie rozpoczął pracę w Instytucie Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Najlepiej jednak czuł się w kręgach kościelnych, dlatego udało mu się znaleźć pracę w wydawnictwie "Znak". Po pewnym czasie objął tam funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Znak". Za jego wkład i pracowitość, przyjęto go do zarządy wydawnictwa. Stopień naukowy doktora uzyskał w Instytucie Studiów Politycznych PAN w Warszawie. Jego praca dotyczyła charakteru Kościoła w czasach 1989-1999.

Działalność polityczną rozpoczął z początkiem lat 90., kiedy to związał się do Forum Prawicy Demokratycznej Aleksandra Halla, a następne kilka lat współpracował z Unii Demokratycznej Wolności. Do żadnej z tych partii jednak nie przystąpił. W 2005 roku jako niezależny kandydat został wybrany do Senatu z ramienia Platformy Obywatelskiej. W wyborach do sejmu dwa lata później wystartował z pozycję krakowskiej "jedynki". Wtedy to Jan Rokita zrezygnował ze startu dzięki czemu Gowin mógł zająć jego miejsce na liście wyborczej. Po tym zdarzeniu zdecydował się wstąpić do partii.

Minister Sprawiedliwości w rzadzię Donalda Tuska

Po czterech latach został mianowany ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Dla wielu osób jego nominacja była zaskoczeniem. Nagle osoba bez wykształcenia prawniczego będzie się zajmować sferą państwowego prawa. Z powodu konfliktu i krytyki premiera Donalda Tuska ze stanowiska odwołano go w maju 2013 roku. W tym samym roku zmierzył się jeszcze z Tuskiem w wyborach na stanowisko przewodniczącego Platformy. Przegrał otrzymując 1/5 wszystkich głosów. 9 września opuścił partię i wrócił do początków swojej kariery politycznej zostając posłem niezrzeszony. Ambicje nie pozwoliły mu jednak pozostać w tym statusie, dlatego z końcem roku powołał własny projekt polityczne - partię Polska Razem, której został prezesem.

Wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, ale jego partia nie osiągnęła progu wyborczego. Po przegranych wyborach i spadku poparcia wszedł w koalicję z partią Solidarna Polska pod nazwą Zjednoczona Prawica. Obecnie do wyborów startuje z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Poglądy - pro-katolicki, wolnorynkowiec

Jarosław Gowin znany jest ze swoich pro-katolickich poglądów oraz wolnorynkowego spojrzenia na gospodarkę. W okresie członkostwa w PO tworzył prawicowe skrzydło tej partii. Głośno wypowiada się na tematy związane z aborcją i związkami partnerskimi, czemu zdecydowanie się sprzeciwia.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: