Marek Jakubiak - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Kandydat komitetu Ruch Kukiza w okręgu wyborczym Płock. Twórca jednego z najbardziej znanych małych browarów w Polsce. Nazywany ojcem regionalnych piw, który zapoczątkował modę na ich picie. Działacz o kontrowersyjnych poglądach.

Wychował się na warszawskim Mokotowie. W młodości uczęszczał do szkoły muzycznej, ucząc się gry na akordeonie. Jednak nie gra była jego marzeniem. Dorastał myśląc o tym, aby pójść w ślady ojca, który był pilotem wojskowym. Z powodu wady kręgosłupa podczas rekrutacji do szkoły w Dęblinie lekarze wojskowi nie dopuścili go na taką ścieżkę kariery. Musiał więc zadowolić się obsługą naziemną samolotów. W wojsku spędził wiele lat, ale na rok przed odejściem na emeryturę porzucił mundur. Chciał przekonać przełożonych, żeby dali mu możliwość równoległego studiowania na uczelni wyższej. Ci jednak odmówili, przez co musiał obyć się bez wyższego wykształcenia.

Od montera kablówki po właściciela browaru

Z dużym sukcesem rozpoczął prowadzenie własnej firmy montującej telewizję kablową w Warszawie. Po przejęciu przedsiębiorstwa przez konkurencyjną firmę Aster City, zaoferowano mu objęcie stanowiska kierowniczego w browarze Marka Czajkowskiego w Krotoszynie. Został członkiem rady nadzorczej, a następnie objął miejsce w zarządzie. Mimo starań kierownictwa, nie udało się jednak przywrócić rentowności przedsiębiorstwa i z powodu zadłużenia browar upadł.

Początku Browaru Ciechan

Za zaoszczędzone wtedy pieniądze obecny kandydat Ruchu Kukiza w wyborach parlamentarnych wykupił browar Brau Union w Ciechanowie. Wyremontował i stworzył nową sieć dystrybucyji. Jego piwo charakteryzowało się tym, że było niepasteryzowane, miało więc, krótki termin spożycia. Jest to obecnie cecha charakterystyczna wielu małych browarów w Polsce. Jak często podkreślają eksperci, to m.in. dzięki Jakubiakowi w Polsce przyszła moda na tzw. piwa regionalne. W ciągu następnych lat, z powodu licznych sukcesów, nastąpiła duża ekspansja Browaru Ciechan. Jakubiak zakupił kolejne browary m.in. w Lwówku Śląskim i Bojanowie oraz kilka innych.

Krytyka środowisk homoseksualnych

W 2014 roku skrytykował akcję Dariusza Michalczewskiego dotyczącą poparcia dla mniejszości homoseksualnych. Samego siebie określa mianem patrioty i narodowca. Jest pasjonatem historii Polski.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: